Reklama

Reklama

Ostrzeżenie: Terroryści mogą atakować turystów na plaży

Włoski wywiad ostrzegł niemieckie służby bezpieczeństwa przed ewentualną groźbą terroru na plażach w Europie. Państwo Islamskie ma rzekomo przysposabiać terrorystów do zamachów na skupiska turystów.

Już przed kilkoma dniami włoska prasa donosiła z Senegalu, że według informacji lokalnych kręgów bezpieczeństwa Państwo Islamskie prowadzi tam szkolenia w obozach w pobliżu plaż uczęszczanych przez turystów. Mowa jest o konkretnym zagrożeniu terrorystycznym.

Obecnie włoskie tajne służby poinformowały wywiad niemiecki, że na celowniku terrorystów mogą znaleźć się także plaże we Włoszech, Hiszpanii i południowej Francji. Rzekomo planuje się szkolenia terrorystów, którzy zamaskowani jako obnośni handlarze na plaży mogliby dokonywać zamachów przy użyciu ładunków wybuchowych czy broni automatycznej.

Reklama

Donosi o tym tabloid "Bild", powołując się na kręgi zbliżone do Federalnej Służby Wywiadowczej.

Nowa strategia terroru także w Europie?

W czerwcu 2015 tego rodzaju zamach miał miejsce na plaży jednego z luksusowych hoteli w Tunezji. Zamachowcy zabili wtedy 39 osób.

Obecnie mediach spekulują, czy można mówić o nowej strategii terrorystów, którą mogliby zastosować oni także w Europie.

Podkreśla się przy tym, że wobec faktu, iż plaże popularne wśród turystów mają kilka tysięcy kilometrów długości, niemożliwa jest ich skuteczna ochrona przed atakami terrorystycznymi.

AFPD / Małgorzata Matzke


Reklama

Reklama

Reklama