Reklama

Reklama

ONZ: Miliony ofiar z powodu brudnego powietrza

Każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera na świecie siedem milionów osób - alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

ONZ ostrzega przed dramatycznymi skutkami zanieczyszczenia powietrza. Każdego roku powoduje to śmierć około siedmiu milionów osób - poinformował w poniedziałek 3 czerwca specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka i środowiska David Boyd.

Sprawozdawca nazwał zanieczyszczenie powietrza "niewidzialnym zabójcą" atakującym zwłaszcza dzieci, kobiety i osoby o niskim statusie materialnym. Boyd wezwał członków ONZ do bardziej zdecydowanych działań na rzecz poprawy jakości powietrza, a tym samym do ratowania ludzkiego życia.

Trujące powietrze

Specjalny sprawozdawca podkreślił, że brudne powietrze podważa podstawowe prawo do życia i zdrowia. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia WHO wynika, że ponad 90 procent ludzi na świecie mieszka w rejonach, w których przekroczone są normy zanieczyszczeń. Toksyczne związki w powietrzu wywołują choroby nowotworowe płuc, udary czy choroby serca, które często kończą się śmiercią.

Reklama

Wystąpienie specjalnego sprawozdawcy wiąże się z obchodzonym 5 czerwca Światowym Dniem Środowiska. Ustanowiony w 1974 roku dzień miał wyczulać opinię publiczną na sprawy ochrony środowiska naturalnego. W tym roku punkt ciężkości położono na zanieczyszczenie powietrza.

(epd/szym)

Redakcja Polska "Deutsche Welle"

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy