Reklama

Reklama

Ofiary zamachu w Berlinie otrzymają odszkodowania

Rząd Niemiec przyrzekł usunięcie luk w przepisach i przyznanie odszkodowań dla ofiar zamachu terrorystycznego na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie. Wg najnowszych informacji wśród ofiar znalazły się też osoby z Polski.

Minister pracy i spraw społecznych Andrea Nahles (SPD) zapowiedziała, że bez względu na luki w przepisach ofiary zamachu terrorystycznego dokonanego 19.12.2016 na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie dostaną odszkodowania. Jest teraz ważne, by "każdy, kto potrzebuje pomocy, ją otrzymał" - powiedziała Nahles sieci medialnej "Redaktionsnetzwerk Deutschland". Według wcześniejszych doniesień klauzula w istniejących przepisach dotyczących odszkodowania ofiar wyklucza ataki dokonane przy pomocy pojazdów. Pełnomocnik Berlina ds. ofiar Roland Weber mówił w tym kontekście o "fatalnej luce".

Reklama

Ministerstwo pracy i spraw socjalnych (BMAS) zapowiedziało zbadanie istniejących przepisów pod kątem zamachu w Berlinie. "Jeżeli okaże się, że wskutek regulacji dotyczącej odszkodowań poszkodowani ponoszą uszczerbek, BMAS zbada, czy w planowanej nowelizacji ustawy muszą zostać dokonane zmiany" - cytują media socjaldemokratkę Nahles.

14 tys. podpisów pod petycją o uhonorowanie polskiego kierowcy

W zamachu terrorystycznym na jarmark bożonarodzeniowy pod Kościołem Pamięci (Gedächtniskirche) w Berlinie zginęło 12 osób, 53 zostały ranne, w tym wiele osób ciężko.

Wśród śmiertelnych ofiar jest siedmiu obywateli Niemiec oraz osoby z Polski, Czech, Ukrainy, Włoch i Izraela - podała w sobotę (24.12.2016) rzeczniczka Federalnego Urzędu Kryminalnego w Wiesbaden. Bliższych informacji na temat ofiar jak liczby osób według narodowości, ich płci i wieku rzeczniczka nie chciała jeszcze podać.

W petycji online Niemcy domagają się tymczasem odznaczenia Federalnym Krzyżem Zasługi Łukasza U., polskiego kierowcy ciężarówki, który zginął podczas zamachu. Wszystko wskazuje na to, że przed śmiercią walczył z terrorystą. Inicjatorka petycji Constanze Stelzenmüller zaznacza, że Polak jest bohaterem, bo dzięki swojej walce z zamachowcem uratował prawdopodobnie życie wielu ludzi zapobiegając jeszcze większej tragedii. Petycję podpisało dotąd 14 tys.osób.

Elżbieta Stasik/ Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje