Reklama

Reklama

Niemieckie miasto dotuje budowę meczetów

845 tys. euro - tyle wyniesie wsparcie budowy dwóch meczetów ze strony magistratu miasta Monheim (zachodnie Niemcy).

Uchwałę która odbiła się szerokim echem daleko poza granicami miasta, jego włodarze podjęli w środę wieczorem (26.10.2016).

Na walne zebranie mieszkańców w tej sprawie stawiło się prawie 900 osób. SPD, CDU, Zieloni i FDP głosowali przeciwko temu wnioskowi, ale partia Peto ma w Radzie miejskiej ma 65 proc. głosów, które przeważyły.

Wcześniej już odrzucono wniosek SPD i CDU, by w tej sprawie rozpisać wśród mieszkańców referendum. Burmistrz Daniel Zimmermann z partii Peto chce, by gminy muzułmańskie przestały chować się po kątach i były lepiej zintegrowane. Od miasta dostaną dotacje o wysokości ogółem 845 tys. euro na zakup od miasta parceli pod meczety wraz z przybudówkami.

Reklama

Cena parceli wynosi jednak tylko 15 proc. ogólnej sumy inwestycji - podkreśla ZImmermannn.

Entuzjastyczny burmistrz

Jak opowiada burmistrz Daniel Zimmermann, dostał on od prawicowych ekstremistów z całych Niemiec prawie 300 e-maili. Jednak w czasie walnego zebrania prawie 80 proc. obecnych tam mieszkańców Monheim opowiedziało się za wsparciem islamskich parafii.

- Mam nadzieję, że meczety te wycisną pozytywne piętno na wizerunku miasta i kiedyś będą prawdziwymi przedmiotami dumy - powiedział.

Minarety najwyżej 25-metrowe

Monheim jest najzamożniejszym samorządem w Nadrenii Północnej-Westfalii i stać je było na udzielenie takiego wsparcia. W Duisburgu magistrat wsparł budowę meczetu, pokrywając gminie muzułmańskiej 40 proc. kosztów.


Partia SPD krytykuje, że jedną ze stron umowy była konserwatywna Turecko-Islamska Unia Placówek Religijnych (Ditib), sterowana przez tureckie władze. Przewodniczący frakcji chadeckiej Marcus Gronau pisał o "niesłychanym ewenemencie". Natomiast szefowa frakcji Peto Lisa Pientak krytykowała, że poparcie ze strony CDU i SPD było niczym innym jak czczymi słowami. - Właściwie nie popierają oni ani oddania działek w ręce muzułmańskich gmin, ani ich wsparcia - powiedziała.

Dotacje ze strony miasta obwarowane są jednak warunkami. Minarety meczetów mogą mieć najwyżej 25 m wysokości. Poza tym gminy muszą zobowiązać się do wierności niemieckiej konstytucji i tolerancji.

DPA / Małgorzata Matzke/Redakcja Polska Deutsche Welle Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy