Reklama

Reklama

Niemiecki rząd dał zielone światło na kontrowersyjny eksport do ZEA

Niemiecki rząd dał zielone światło na sprzedaż sprzętu wojskowego Zjednoczonym Emiratom Arabskim. Sprawa jest kontrowersyjna, bo kraj ten jest uwikłany w konflikt zbrojny w Jemenie.

Niemiecki rząd wyraził zgodę na eksport sprzętu wojskowego do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sprawa jest kontrowersyjna, ponieważ umowa koalicji rządzącej z 2017 roku zakładała, by nie dostarczać sprzętu krajom bezpośrednio uwikłanym w jemeński konflikt zbrojny.

Federalna Rada Bezpieczeństwa (Bundessicherheitsrat), której przewodniczy kanclerz Angela Merkel, dała zielone światło na sprzedaż generatorów do systemu obrony powietrznej - wynika z pisma niemieckiego ministra gospodarki Petera Altmaiera do parlamentarzystów, do którego dotarła agencja dpa.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to główny partner Arabii Saudyjskiej w sojuszu wojskowym pod jej przewodnictwem, który walczy w Jemenie przeciwko powiązanym z Iranem rebeliantom Huti.

Reklama

Niszczycielska wojna

W lipcu 2019 r. doszło jednak do rozłamu sojuszu Arabii Saudyjskiej z ZEA. Władze w Abu Zabi zdecydowały o stopniowym wycofywaniu około 5 tys. swoich żołnierzy, którzy stacjonowali wówczas w Jemenie.

Obecnie nie ma oficjalnych informacji na temat liczby żołnierzy ZEA, przebywających w Jemenie.

Trwający od ponad czterech lat konflikt zbrojny w tym kraju pochłonął już dziesiątki tysięcy ofiar. Wiele z nich zginęło w nalotach bombowych prowadzonych przez koalicję pod przywództwem Arabii Saudyjskiej.

ONZ alarmowała, że konflikt w Jemenie wywołał największy kryzys humanitarny na świecie.

dpa/mast

Reklama

Reklama

Reklama