Reklama

Reklama

Niemiecka prasa broni zdania Tuska w sprawie relokacji

"Należałoby potraktować wypowiedź Tuska jako punkt wyjścia do dyskusji" - piszą niemieckie gazety w komentarzach nt. stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w sprawie relokacji. "Szalony pomysł Brukseli, żeby w razie potrzeby narzucać siłą Polsce, Węgrom czy Czechom przyjmowanie uchodźców, musiał doprowadzić do podziałów" - czytamy.

Jak zauważa "Frankfurter Allgemeine Zeitung":

"Istnieje zgodność, że zewnętrzne granice UE powinny być lepiej strzeżone. Co przemawia przeciwko temu, żeby kraje, które nie chcą przyjmować żadnych uchodźców, silniej się w to zaangażowały? Byłoby to także wyrazem europejskiej solidarności. Do tego dochodzi fakt, że system kwot rozdziału uchodźców nie funkcjonuje należycie i nie jest to wcale wyłączną winą Węgrów, Słowaków, Czechów i Polaków, którzy głośno odmawiają zastosowania się do narzucanych im reguł postępowania. Inni robią to samo, tyle że po cichu... Zamiast zatem zarzucać odruchowo Donaldowi Tuskowi, że podkopuje europejską solidarność, należałoby potraktować jego wypowiedź jako punkt wyjścia do dyskusji nt. realiów polityki migracyjnej".

Reklama

Zdaniem "Münchner Merkur":

"W polityce migracyjnej bieżący rok kończy się dla UE tak samo, jak się zaczął - sporem. Tymczasem, patrząc obiektywnie, nie można zaprzeczyć przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi, którego wypowiedź w tej sprawie wywołała tyle emocji. Szalony pomysł Brukseli, żeby w razie potrzeby narzucać siłą Polsce, Węgrom czy Czechom przyjmowanie uchodźców, musiał doprowadzić do podziałów i dostarczył Orbanowi i Kaczyńskiemu jeszcze więcej argumentów do podburzania swych obywateli przeciwko niej. Znacznie lepiej byłoby, żeby przyjazne wobec uchodźców kraje, z Niemcami na czele, mogły przeznaczyć część opłat wnoszonych przez nie na ich rzecz do unijnej kasy. Wtedy także Polska i Węgry musiałyby się włączyć w pomoc dla uchodźców, bo dostawałyby z niej mniej pieniędzy".

"Stuttgarter Zeitung" pisze:

"Polak Tusk wystarczająco dobrze zna mentalność środkowych Europejczyków, żeby wiedzieć, że pozostali członkowie UE są u kresu swoich możliwości, skoro nie skutkują nawet wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE ani groźby ograniczenia dla nich unijnej pomocy finansowej. Dlatego jest już najwyższa pora, żeby zakończyć ten dawny spór".

"Märkische Oderzeitung" komentuje:

"Zasada kija i marchewki może funkcjonować w polityce tylko wtedy, kiedy ten, kto ją uprawia, wie, dlaczego ją stosuje. Niestety w UE trudno jest teraz odnieść takie wrażenie. Akurat Donald Tusk chce rozmiękczyć system kwot rozdziału uchodźców. W tej sytuacji Komisja Europejska powinna wyciągnąć do Polaków, Węgrów i Czechów marchewkę, zamiast grozić im kijem za sprzeciw przeciwko przyjmowaniu u siebie uchodźców".

Opr. Andrzej Pawlak/ Redakcja Polska Deutsche Welle

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy