Reklama

Reklama

Niemieccy sędziowie o "ustawie kneblującej": PiS zaostrza konfrontację z UE

Według Niemieckiego Związku Sędziów, "ustawa kneblująca" to zagrożenie dla podstawowych praw sędziów.​

Plany polskiego rządu dotyczące reformy sądownictwa zagrażają podstawowym prawom sędziów w Polsce - uważa Niemiecki Związek Sędziów (DRB). "Rząd w Warszawie próbuje coraz bardziej otwarcie podważać niezależność sądownictwa i wpływać na sądy" - powiedział agencji prasowej AFP dyrektor DRB, Sven Rebehn.

"Planowane zmiany są zagrożeniem podstawowym praw sędziów do wolności wypowiedzi i zrzeszania się oraz ogólnie niezależności sądów" - dodał.

Powstrzymać sędziów

Planowana przez PiS reforma sądownictwa przewiduje możliwość odwołania sędziów ze stanowiska, jeżeli angażują się oni w działalność polityczną lub zachowują się w sposób, który mógłby szkodzić funkcjonowaniu systemu sądowego.

Reklama

"Rząd w Warszawie chce najwyraźniej powstrzymać polskich sędziów od pilnowania, aby wymagane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zasady praworządności były przestrzegane" - uważa Rebehn. W ten sposób rząd doprowadza do eskalacji i zaostrza konfrontację z UE.

Spór z UE

Rebehn zaapelował, by Komisja Europejska "szybko podjęła niezbędne środki w celu skutecznej ochrony praworządności i niezależności sądów we wszystkich krajach UE".

Sąd Najwyższy w Warszawie ostrzegł już rząd PiS, że planowana przez niego reforma narusza traktaty unijne i dlatego prawdopodobnie doprowadzi do zastosowania przez UE sankcji karnych.

UE skrytykowała już planowaną reformę sądownictwa jako niedopuszczalną ingerencję w niezależność sądownictwa. W środę (18 grudnia) w całej Polsce odbyły się protesty przeciwko planom rządu.

afp/dom, Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama