Reklama

Reklama

Niemcy: Setki tysięcy wakatów w sektorze publicznym

W sektorze publicznym w Niemczech brakuje setek tysięcy pracowników. W przyszłych latach trend ten będzie się wzmacniał.

W sektorze publicznym nieobsadzonych jest obecnie 300 tys. etatów - ocenia Niemiecki Związek Urzędników (dbb). Ocena ta oparta jest na danych uzyskanych od władz komunalnych, landowych i federalnych.

Reklama

W miastach i gminach brakuje 138 tys. pracowników, w szpitalach i domach seniorów - 40 tys., w policji - 25 tys.

W ciągu dekady na emeryturę ma przejść ponad 1,3 mln pracowników sektora publicznego. Oznacza to, że negatywny trend będzie się pogłębiał. Obok rosnącej liczby wakatów problemem staje się też pogłębiająca się nieufność wobec państwa.

Według ankiety przeprowadzonej na zlecenie dbb 61 proc. mieszkańców Niemiec uważa, że państwo nie daje sobie rady w wypełnianiu swoich zadań. Prezes dbb Ulrich Silberbrach wyraził także niepokój ze względu na ataki na policjantów i innych pracowników. Również "debaty polityczne prowadzone są coraz częściej w sposób jałowy, za to bardziej agresywny" - stwierdził. Jego zdaniem Niemcom potrzebny jest pogłębiony dialog i inwestycje w sektorze publicznym.

AFP / du / Redakcja Polska Deutsche Welle
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje