Reklama

Reklama

Niemcy przygotowują się na nadejście potężnego orkanu

Niemieckie służby meteorologiczne ostrzegają przed silnym wiatrem. Niebezpiecznie będzie na drogach i torach kolejowych. Niemieckie koleje odradzają podróże.

Niemcy przygotowują się na nadejście orkanu i utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym. "Będzie niebezpiecznie" - ostrzegają Niemieckie Służby Meteorologiczne (DWD). Winny będzie niż baryczny "Sabina".

Reklama

Duże utrudnienia spodziewane są w regionalnych i międzymiastowych połączeniach kolejowych już w niedzielę wieczór, szczególnie w północnej i zachodniej części Niemiec. "Podróżującym od niedzieli 9 lutego do wtorku 11 lutego radzimy przełożyć podróż na inny dzień" - informuje koncern Deutsche Bahn.

Ministerstwo edukacji Nadrenii Północnej-Westfalii i władze prywatnych szkół wskazują na możliwość odwołania zajęć w szkołach.

Niebezpiecznie w nocy

Gwałtowny orkan nadejdzie znad Atlantyku i w niedzielę w południe dotrze do północno-zachodnich krańców Niemiec. Nad Morzem Północnym spodziewane są powiewy wiatru z prędkością 120 km/h.

W godzinach popołudniowych silny wiatr dotrze na południe kraju. Wieczorem (z siłą 103-118 km/h) będzie na linii gór Eifel, Dolnego Renu i Kraju Saary, a w nocy także w Bawarii.

Najbardziej niebezpiecznie będzie w nocy z niedzieli na poniedziałek - ostrzegają meteorolodzy. Wtedy do niżu dołączy chłodny front atmosferyczny. Nawet na nizinach porywy wiatru mogą osiągać jedenasty lub dwunasty stopień w skali Beauforta, czyli ponad 103 km/h.

W górach wiatr będzie wiał z prędkością 120-150 km/h. Prognoza dla najwyższego szczytu gór Harz zapowiada nawet 175 km/h.

Uwaga na drogach

W wielu miejscach wichurze towarzyszyć będą ulewne deszcze i burze. Meteorolodzy ostrzegają przed powalonymi drzewami, spadającymi dachówkami i połamanymi gałęziami. Radzą, by zabezpieczyć wszystkie luźne przedmioty na zewnątrz.

Przewiduje się utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym w całym kraju. 

Deutsche Bahn już teraz przygotowuje się do ewentualnych napraw trakcji i oczyszczania torów.

Powodzie nad Morzem Północnym

Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) ostrzega także przed podwyższeniem poziomu wody Morza Północnego. Grożą powodzie od wybrzeża północnofryzyjskiego po ujście Łaby i Hamburg. Zalany może zostać rynek rybny w Hamburgu, plaże, nadbrzeża i obszary portowe.

"Sabina" nie będzie jednak tak niebezpieczna jak orkan "Cyryl" w 2007 roku. To zimowy orkan, który pojawia się średnio co dwa lata.

Silne wiatry utrzymają się do wtorku.

(DPA/dom)

Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy