Reklama

Reklama

Niemcy: Kolejny skandal finansowy w Kościele katolickim

Biskup diecezji Eichstätt (Bawaria) Gregor Maria Hanke złożył doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez pracownika diecezjalnej administracji. Chodzi o miliony euro.

Wiceszef działu finansów diecezji Eichstätt miał udzielać z kasy diecezji pożyczek przedsiębiorstwom amerykańskim, działającym na rynku nieruchomości w Teksasie i na Florydzie. Kredyty nie były ubezpieczone. Pracownikowi diecezji zarzuca się, że nie tylko inwestował pieniądze diecezji w ryzykowny sposób, ale i sam miał on udziały w niektórych z tych firm. Przeciwko pracownikowi toczy się śledztwo. Podejrzany jest on o sprzeniewierzenie majątku, przekupywanie innych i korupcję.

Zarówno on, jak i jego wspólnik z branży obrotu nieruchomościami przebywają w areszcie śledczym.

Reklama

Straty diecezji szacuje się na ponad 48 mln euro. To jedna szósta środków trwałych, jakimi dysponuje bawarska diecezja.

Pasmo skandali

Także w diecezji Fryburg (Freiburg) prowadzone jest obecnie śledztwo w sprawie niezgodnego z prawem uchylania się diecezji od płacenia składek na ZUS. Chodzi o 130 mln euro. 

W 2013 r. głośna stała się sprawa "biskupa luksusu" Franza-Petera Tebartza-van Elsta. Jako ordynariusz diecezji Limburg niezgodnie z prawem kościelnym wybudował za pieniądze diecezji luksusową rezydencję. Po buncie diecezjan i własnych księży został odwołany przez papieża.

Po tym ostatnim skandalu wszystkie niemieckie diecezje zobowiązały się do przejrzystości i ujawniania stanu swoich finansów. Sprawa z Eichstätt jest efektem dokonanego na zlecenie biskupa diecezji audytu zewnętrznego. 

DPA/Bartosz Dudek/redakcja Polska Deutsche Welle 


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy