Reklama

Reklama

Niemcy: Coraz więcej rodziców chce mieć córeczkę Gretę

Greta Thunberg inspiruje nie tylko młodzież. Jest wzorem także dla wielu przyszłych rodziców. Coraz więcej par chce dać córeczce na imię Greta. Powstało też nowe słowo: "greteln".

W swoim życiu, szesnastoletnia Szwedka osiągnęła już sporo. Uznanie przynosi jej zaangażowanie na rzecz ochrony klimatu. Dla wielu jest bohaterką. Dla przyszłych rodziców jest też, najwyraźniej, inspiracją. Przynajmniej w Niemczech.

Według sondażu przeprowadzonego wśród ciężarnych na zlecenie Deutsche Welle przez portal Babelli.de, niebawem pojawi się w Niemczech znacznie więcej Gret niż dotąd. Dwa proc. ankietowanych podało, że chce dać na imię córeczce Greta. Dla co piątych przyszłych rodziców w tej grupie Szwedka jest wzorem i dlatego taki a nie inny wybór imienia.

Reklama

Imię jako deklaracja

Knut Bielefeld, operator portalu "ulubione imiona" ("beliebte-vornamen.de") twierdzi,  że rodzice decydują się na imię dla dziecka już na początku ciąży. Rozstrzygającą rolę odgrywa brzmienie imienia, w grę nie wchodzą natomiast imiona, które noszą dzieci w kręgu rodziny lub przyjaciół lub budzą złe skojarzenia. Zdaniem Bielefelda, Greta pojawi się częściej jako drugie imię, które często rodzice uważają jako pewną deklarację.

Zdrobnienia,  tak jak Greta (skrócona forma imienia Margareta - Małgorzata), cieszą się coraz większą popularnością. Do tej pory imieniem Greta lub Margareta interesowały się przede wszystkie nieco starsze pary z akademickim wykształceniem.

Słynne Grety

W sobotę 16 listopada Greta Thunberg miała imieniny. Patronek Małgorzat jest ponad dwadzieścia, ale jedną z najbardziej znanych stała się Małgorzata Szkocka, kanonizowana w 1251 r. przez papieża Innocentego IV. Za życia uchodząca za bardzo pobożną królowa, angażowała się na rzecz kształcenia i chrześcijańskiego wychowania ludu. Zmarła w 1093 r. w Edynburgu.

Do popularności imienia Greta przyczyniła się jednak głównie inna święta, tak przynajmniej przypuszczają onomaści: Małgorzata z Roskilde, zamordowana w 1176 roku przez męża Herloga. Aby zatuszować swój czyn, zainscenizował samobójstwo Małgorzaty. Została więc pochowana w niepoświęconej ziemi, ale - jak głosi legenda - jej grób stał się miejscem szeregu cudów. Ostatecznie jej szczątki uroczyście złożono w kościele cysterek w Roskilde. Małgorzata została uznana za męczennicę.

Z innych powodów była czczona jej szwedzka imienniczka: Greta Garbo, legenda "Złotej ery Hollywood".

Małgorzata jest imieniem pochodzenia greckiego i oznacza perłę. W Niemczech pojawiło się oficjalnie pod koniec XIX wieku. Z Gretą Thunberg pojawiło się natomiast nowe słowo: "greteln". Zaczęło być stosowane na określenie angażowania się na rzecz ochrony klimatu i środowiska.

Redakcja Polska "Deutsche Welle"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy