Reklama

Reklama

Niemcy: 70 procent emerytek dorabia, bo musi

Wielu emerytów w Niemczech dorabia przez pierwsze trzy lata dla przyjemności. Kobiety jednak najczęściej zmusza do pracy ubóstwo - wynika z badań IAB.

Mają dużo przyjemności z pracy, potrzebują wyzwań i nowych zadań oraz kontaktu z innymi ludźmi. Mowa o 90 procentach niemieckich emerytów, którzy z takich powodów wciąż są czynni zawodowo.

Jak wynika z opublikowanego we wtorek sondażu Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy i Zawodu (IAB), ogółem co czwarty emeryt w Niemczech przez pierwsze trzy lata dorabia. W grupie tej znajduje się 31 proc. kobiet i 28 proc mężczyzn.

Okazuje się jednak, że aż w przypadku 70 proc. emerytek do pracy zmusza je zła sytuacja finansowa. Dotyczy to tylko 53 procent mężczyzn.

Reklama

Kobiety mają niejednokrotnie niższą emeryturę, gdyż po założeniu rodziny częściej pozostawały w domu lub pracowały na niepełnym etacie. Z raportu IAB "nie wynika jasno czy dodatkowy dochód służy zapewnieniu poziomu dobrobytu sprzed emerytury, czy zapewnieniu minimum egzystencji".

Wysoki dochód

Z danych IAB wynika jednak, że prawdopodobieństwo dorabiania na emeryturze jest wyjątkowo wysokie w przypadku mężczyzn i kobiet, którzy mieli wysokie dochody. W grupie osób z emeryturą wysokości 1000 euro miesięcznie dorabia 26 procent mężczyzn i 29 proc kobiet. W przypadku osób z emeryturą rzędu przynajmniej 2,5 tys. euro czynne zawodowo pozostaje dalej 60 proc. mężczyzn i kobiet. Szczególnie w przypadku mężczyzn można zaobserwować tendencję, że im wyższe wykształcenie, tym częściej szukają dodatkowego zajęcia.

W grupie emerytek, które nie dorabiają, co piąta najchętniej podjęłaby się jakiegoś zajęcia. W grupie mężczyzn chęć taką zadeklarowało 22 proc.

Na zakończenie raportu IAB sugeruje, by stowrzono bardziej elastyczne regulacje, pomagające przygotować korzystniejsze warunki ramowe, które pozwoliłyby emerytom na lepszą realizację życzeń zawodowych.

Badania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 mężczyzn i kobiet w wieku od 58 do 69 lat, którzy maksymalnie od trzech lat przebywają na emeryturze.

dpa/jar
Redakcja Polska "Deutsche Welle"

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne