Reklama

Mimo nakazu aresztowania setki neonazistów na wolności

Niemiecka policja szuka na mocy nakazu aresztowania 462 neonazistów. Nie ma po nich śladu. Niektórzy są poszukiwani od co najmniej dwóch lat.

Policja w Niemczech nie może zatrzymać 462 osób, wobec których ma nakaz aresztowania za popełnienie przez nie czynów karalnych o podłożu skrajnie prawicowym - wynika z odpowiedzi niemieckiego MSW na zapytanie parlamentarne partii Lewica. 

Według danych ministerstwa, organy ścigania nie mogły wykonać prawie 600 nakazów aresztowania wobec 462 prawicowych ekstremistów. Wśród nich 104 osoby są poszukiwane w związku z aktami przemocy, 106 z powodu czynów na tle politycznym. 98 przestępców policja poszukuje już co najmniej od 2015 r. We wrześniu 2015 r. poszukiwano 372 przestępców z kręgów skrajnej prawicy.

Reklama

Ekspertka ds. bezpieczeństwa wewnętrznego z ramienia partii Lewica, Ulla Jelpke, która skierowała parlamentarne zapytanie do MSW, alarmuje: - Tak wysoka liczba neonazistów, których przez długi okres czasu nie można aresztować, jest bardzo niepokojąca - mówi Jelpke. - To przesłanka świadcząca o coraz lepiej działającym podziemiu neonazistowskim - dodała.

Jelpke podkreśliła, że w kołach skrajnie prawicowych utrzymuje się stała gotowość do popełniania przestępstw i aktów przemocy, a instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa są bezczynne.

afp / Katarzyna Domagała

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy