Reklama

Reklama

Merkel do niemieckich Turków: Oczekujemy lojalności

Stosunki Niemiec i Turcji są wystawione na próbę. Teraz niemiecka kanclerz zażądała od Turków w Niemczech lojalności w stosunku do Niemiec. W zamian za to obiecała otwartość na ich problemy.

W rozmowie opublikowanej na łamach ukazującego się w Dortmundzie dziennika "Ruhr Nachrichten" Angela Merkel powiedziała: "Od osób pochodzenia tureckiego, od dawna zamieszkałych w Niemczech, oczekujemy okazywania wysokiego poziomu lojalności w stosunku do naszego kraju. W zamian za to zamierzamy wsłuchiwać się w ich sprawy i okazywać im zrozumienie".  

W  tym celu rząd utrzymuje bliskie kontakty z organizacjami migrantów - podkreśliła niemiecka kanclerz.

W obliczu konfliktów wewnętrznych w Turcji Angela Merkel zaapelowała do obywateli tureckiego pochodzenia w Niemczech o umiarkowanie: "Swoboda wyrażania poglądów oraz wolność organizowania demonstracji mają zastosowanie do wszystkich ludzi w Niemczech, którzy tu żyją, ale naturalnie wszyscy muszą swoje spory rozstrzygać w sposób pokojowy".

Reklama

Umowa z Turcją jest wciąż słuszna

W rozmowie z "Ruhr Nachrichten" niemiecka kanclerz broniła umowy Unii Europejskiej z Turcją ws. migrantów: "Umowa z Turcją jest wciąż słuszna. Powinniśmy podejmować działania, aby tak zostało".

Angela Merkel zapowiedziała kolejne porozumienia: "Podobne umowy będziemy musieli zawrzeć jeszcze z innymi państwami, na przykład w regionie Północnej Afryki, także po to, aby zapanować nad szlakami imigracyjnymi przez Morze Śródziemne".  

Kanclerz zapewniała, że takie porozumienia są w interesie uchodźców. "Proszę się zastanowić nad ich położeniem skłaniającym ich do ucieczki, do wydania na opłacenie przemytników ostatniego grosza i narażania się wręcz na niebezpieczeństwo utraty życia. Dla nich na pewno istnieje wiele uzasadnionych powodów, aby pozostać niedaleko swojej własnej ojczyzny w Turcji, gdzie bariery kulturowe i językowe są mniejsze" - powiedziała Angela Merkel.

Zniesienie wiz

Kanclerz Niemiec, ustosunkowując się w wywiadzie dla "Ruhr Nachrichten" także do debaty ws. zwolnienia obywateli tureckich z obowiązku wizowego zapewnia, że Unia Europejska dotrzyma danego słowa, "lecz zwolnienie z wiz jest obwarowane jasnymi warunkami - a te nie zostały jeszcze spełnione".

Unia Europejska i Turcja zawarły 18 marca umowę ws. rozwiązania kryzysu migracyjnego. Umowa przewiduje deportacje wszystkich tych migrantów z greckich wysp, którzy nie otrzymali azylu. W zamian za to obywatele tureccy mieli najpóźniej do końca czerwca, wcześniej niż planowano, wjeżdżać na obszar UE bez wiz. Jednak liberalizacja obowiązku wizowego obwarowana jest spełnieniem 72 kryteriów. Pięć z nich Unia Europejska uważa za niespełnione. Kluczowym z nich jest zmiana przepisów dotyczących walki z terroryzmem.

EPD, DPA / Barbara Cöllen/Redakcja Polska Deutsche Welle


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy