Reklama

Reklama

Lepiej nie nosić jarmułki. Żydzi zaniepokojeni wzrostem antysemityzmu w Europie

Czy Żydzi w Niemczech powinni zaprzestać noszenia jarmułek? W każdym razie w dzielnicach o sporym odsetku ludności muzułmańskiej byłoby to raczej wskazane – uważa przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech.

W obliczu wzrostu antysemityzmu w Europie przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster uznał za wskazane ostrzec Żydów przed noszeniem jarmułek w dzielnicach niemieckich miast, zamieszkałych w dużej mierze przez muzułmanów.

- Żydzi nie powinni się, co prawda, kierować strachem i ukrywać. Większość instytucji żydowskich jest dobrze zabezpieczona - powiedział Schuster w programie Inforadio rozgłośni rbb, ale mimo wszystko radziłby im zrezygnować dla własnego bezpieczeństwa z jarmułki na rzecz innego nakrycia głowy.

Schuster powiedział, że jest zaniepokojony tą sytuacją i że jeszcze 5 lat temu nie uwierzyłby, że coś takiego jest w ogóle możliwe.

Reklama

Wzrost przestępstw o podłożu antysemickim

W 2014 roku w Niemczech poważnie wzrosła liczba przestępstw o podłożu antysemickim. W 2013 zarejestrowano 788 przypadków, w ubiegłym roku już 1076. Jest to wzrost o ponad jedną trzecią.

Te dane podała fundacja im. Amadeu Antonio na zapytanie dziennika "Heilbronner Stimme". Fundacja powołuje się na dane liczbowe niemieckiego rządu, które nie zostały jeszcze opublikowane.

Podobnie wysoką liczbę przestępstw na tle antysemickim zarejestrowano ostatnio w 2008 roku. Jan Riebe, kierownik projektu fundacji im. Amadeu Antonio, wskazał przy tym na wysoką liczbę nieujawnionych przestępstw. - W wielu przypadkach nie składa się doniesień o popełnieniu przestępstwa, prawdopodobnie dlatego, że wskaźnik ich wykrywalności jest bardzo niski - mówi.

Schuster: Nie ma powodu do wyjazdu z Niemiec

Po zamachach na żydowskie instytucje we Francji i Danii premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał Żydów do opuszczania krajów zamieszkania i emigrowania do Izraela. Jego apele wywołały w RFN debatę na temat współczesnego żydowskiego życia w Niemczech. Josef Schuster zachęca jednak Żydów do pozostania w RFN. W rozmowie z "Berliner Zeitung" przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech wyraził przekonanie, że żydowskie życie w Niemczech jest nadal możliwe. Dodał, że nie widzi obecnie "żadnego powodu, dla jakiego Żydzi mieliby opuszczać Niemcy".

(DW, tagesschau.de) / Iwona D. Metzner, Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy