Reklama

Reklama

Kościoły chrześcijańskie w RFN tracą wiernych. "Niepokojące statystyki"

Zarówno Kościół katolicki jak i ewangelicki w Niemczech tracą coraz więcej wiernych. Pod tym względem szczególnie krytyczny był dla nich 2018 r. Powody są złożone.

W 2018 r. Kościół katolicki opuściło oficjalnie ponad 216 tys. wiernych - poinformował Episkopat Niemiec. To prawie o 29 proc. więcej niż w 2017 r. Sekretarz generalny Episkopatu o. Hans Langendörfer SJ mówił o "niepokojących statystykach".

Jeszcze więcej wiernych stracił w tym samym czasie Kościół ewangelicki - 220 tys. osób.

W Niemczech opuszczenie wspólnoty kościelnej dokonywane jest na drodze specjalnego oświadczenia.

Oddalanie się wiernych od Kościoła

Z sondaży i prac studyjnych na ten temat wynika, że głównym powodem opuszczania wspólnoty kościelnej jest oddalanie się wiernych od Kościoła i kryzys jego wiarygodności. W przypadku Kościoła katolickiego wiele osób jako powód podaje niezgodne z duchem czasu nauczanie w zakresie moralności seksualnej, nierówne traktowanie kobiet, homoseksualistów oraz osób, które ponownie zawarły związek małżeński.

Reklama

Według pracy studyjnej przeprowadzonej na zlecenie diecezji Essen, inne podawane motywy to: podatek kościelny, brak poczucia wspólnoty, osobisty kryzys wiary i skandale.

Problemy demograficzne

Kurcząca się liczba wiernych obu największych Kościołów ma także podłoże demograficzne. Od dłuższego czasu liczba pogrzebów przewyższa liczbę chrztów.

W 2018 r. liczba niemieckich katolików zmniejszyła się łącznie o 309 tys. i wynosi 23 mln. Liczba ewangelików zmniejszyła się o 395 tys. do 21,1 mln.

W ten sposób łączny odsetek wiernych obu największych kościołów chrześcijańskich w niemieckim społeczeństwie zbliża się do granicy 50 proc. W 2018 r. odsetek ten wyniósł 53,2 proc., rok wcześniej - 54,2 proc. 

Według prognoz, do 2060 r. populacja chrześcijan w Niemczech skurczy się o dalszą połowę.

(KNA /du)

Redakcja Polska "Deutsche Welle"

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy