Reklama

Reklama

Koronawirus w Niemczech. Minister Horst ​Seehofer o walce z pandemią: Nie doceniono powagi sytuacji

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer uważa, że odpowiedzialność za liczne zgony na COVID-19 ponoszą premierzy landów.

W październiku władze Niemiec wprowadziły częściowy lockdown. Nie uspokoiło to jednak sytuacji epidemiologicznej w kraju i z perspektywy czasu stało się jasne, że środki te były niewystarczające. Federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU) wini za to niektórych premierów krajów związkowych.

"Działania podjęte od października były niewystarczające" - powiedział Horst Seehofer w rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag". Na decydujących wówczas konferencjach premierów landów z udziałem kanclerz Angeli Merkel niektórzy uczestnicy "po prostu nie docenili powagi sytuacji" - ocenił. "Ale kanclerz nie była jedną z nich" - podkreślił Seehofer.

Reklama

Skrytykował również fakt, że nadal brakuje koncepcji ochrony szkół i transportu publicznego.

"Rozprzestrzeniania się wysoce zakaźnego i potencjalnie śmiertelnego wirusa można opanować tylko przy zastosowaniu rygorystycznych środków zaradczych, a nie przy zaciągniętym hamulcu ręcznym" - ostrzegał minister spraw wewnętrznych. Dotychczas nie było "żadnych zadowalających rozwiązań" - powiedział.

Rygorystyczne kontrole

Horst Seehofer zapowiedział w nadchodzących tygodniach bardziej rygorystyczne kontrole podróży transgranicznych. Środki ochronne obowiązujące w Niemczech nie powinny być "podważane przez nierozsądne podróże" - zaznaczył minister spraw wewnętrznych.

Jak dodał, "dziesięciodniowa kwarantanna i testy dla podróżnych wracających z obszarów ryzyka zza granicy muszą być konsekwentnie monitorowane". Ich monitoring powinien być dla policji federalnej "najwyższym priorytetem" w pierwszych tygodniach nowego roku - uważa Horst Seehofer.

Przedłużenie ograniczeń

Szef MSW opowiedział się również za przedłużeniem obecnych ograniczeń poza 10 stycznia. Powiedział, że będzie to miało zastosowanie nawet w przypadku mniejszej liczby nowych infekcji w najbliższych dniach. "Jeśli lockdown zacznie działać, a liczba zarażeń spadnie, nie możemy ryzykować wszystkiego, co osiągnęliśmy, szybkim odprężeniem. Inaczej zacznie się wszystko od nowa" - powiedział minister spraw wewnętrznych.

Jeśli jednak liczby nie spadną, potrzebny będzie nawet dodatkowy wysiłek - zapowiedział.

"Jeśli blokada nie przyniesie wystarczających efektów, należy zaostrzyć środki" - stwierdził Horst Seehofer. Trzeba zapobiec "za wszelką cenę" trzeciej fali - dodał.

(AFP/jar)

---------------------------------------

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij! 

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje