Reklama

Reklama

Koronawirus w Niemczech. Minister Horst ​Seehofer o walce z pandemią: Nie doceniono powagi sytuacji

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer uważa, że odpowiedzialność za liczne zgony na COVID-19 ponoszą premierzy landów.

W październiku władze Niemiec wprowadziły częściowy lockdown. Nie uspokoiło to jednak sytuacji epidemiologicznej w kraju i z perspektywy czasu stało się jasne, że środki te były niewystarczające. Federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU) wini za to niektórych premierów krajów związkowych.

Reklama

"Działania podjęte od października były niewystarczające" - powiedział Horst Seehofer w rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag". Na decydujących wówczas konferencjach premierów landów z udziałem kanclerz Angeli Merkel niektórzy uczestnicy "po prostu nie docenili powagi sytuacji" - ocenił. "Ale kanclerz nie była jedną z nich" - podkreślił Seehofer.

Skrytykował również fakt, że nadal brakuje koncepcji ochrony szkół i transportu publicznego.

"Rozprzestrzeniania się wysoce zakaźnego i potencjalnie śmiertelnego wirusa można opanować tylko przy zastosowaniu rygorystycznych środków zaradczych, a nie przy zaciągniętym hamulcu ręcznym" - ostrzegał minister spraw wewnętrznych. Dotychczas nie było "żadnych zadowalających rozwiązań" - powiedział.

Rygorystyczne kontrole

Horst Seehofer zapowiedział w nadchodzących tygodniach bardziej rygorystyczne kontrole podróży transgranicznych. Środki ochronne obowiązujące w Niemczech nie powinny być "podważane przez nierozsądne podróże" - zaznaczył minister spraw wewnętrznych.

Jak dodał, "dziesięciodniowa kwarantanna i testy dla podróżnych wracających z obszarów ryzyka zza granicy muszą być konsekwentnie monitorowane". Ich monitoring powinien być dla policji federalnej "najwyższym priorytetem" w pierwszych tygodniach nowego roku - uważa Horst Seehofer.

Przedłużenie ograniczeń

Szef MSW opowiedział się również za przedłużeniem obecnych ograniczeń poza 10 stycznia. Powiedział, że będzie to miało zastosowanie nawet w przypadku mniejszej liczby nowych infekcji w najbliższych dniach. "Jeśli lockdown zacznie działać, a liczba zarażeń spadnie, nie możemy ryzykować wszystkiego, co osiągnęliśmy, szybkim odprężeniem. Inaczej zacznie się wszystko od nowa" - powiedział minister spraw wewnętrznych.

Jeśli jednak liczby nie spadną, potrzebny będzie nawet dodatkowy wysiłek - zapowiedział.

"Jeśli blokada nie przyniesie wystarczających efektów, należy zaostrzyć środki" - stwierdził Horst Seehofer. Trzeba zapobiec "za wszelką cenę" trzeciej fali - dodał.

(AFP/jar)

---------------------------------------

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij! 

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama