Reklama

Reklama

Joschka Fischer za Europą dwóch prędkości

Były szef MSZ Niemiec Joschka Fischer opowiada się za Europą dwóch prędkości z Francją i Niemcami w roli awangardy. Postęp całej Unii 27 państw jest ze względu na polityków w rodzaju Orbana i Kaczyńskiego niemożliwy.

"Zachód stoi w obliczu nowego, długotrwałego konfliktu między nacjonalistami a internacjonalistami, pomiędzy przeszłością a przyszłością" - powiedział Joschka Fischer w niedzielę wieczorem w audycji "Tytuły, tezy, temperamenty" niemieckiej telewizji publicznej ARD.

"To jest nacjonalizm starych ludzi, starych społeczeństw. Mając 70 lat mogę to w ten sposób ująć. Pozamykajmy okna i drzwi, zostawcie nas w spokoju - to są reakcje, które spotykamy na każdym kroku. Mamy do czynienia z wiarą w powrót do przeszłości i przekonaniem, że przeszłość jest przyszłością. Uważam ten sposób myślenia za wysoce niebezpieczny, ponieważ wszystkie trendy, między innymi demograficzny i technologiczny, są niekorzystne dla Europy. Musimy uważać, by nie pozostać w tyle" - tłumaczył Fischer. "Działające w pojedynkę europejskie państwa narodowe są na światowym rynku na straconej pozycji" - ostrzegł polityk Zielonych.

Reklama

Europa dwóch prędkości

"W tej sytuacji konieczne jest powstanie Unii dwóch prędkości, z Francją i Niemcami jako awangardą" - uważa Fischer. "Ubiegłą dekadę od 2008 roku należy uznać w Europie za straconą. Nie możemy sobie pozwolić na dalsze wyczekiwanie. Jeżeli w gronie 27 państw postęp ze względu na Orbana, Kaczyńskiego i kilku innych nie jest możliwy, to te kraje, które chcą i mogą, muszą pójść do przodu. Wtedy powstanie Europa dwóch prędkości, uważam to za nieodzowne i pilne" - zaznaczył Fischer.

Być może ostatnia szansa

Jego zdaniem Niemcy i Francja stoją przed historyczną szansą, "być może ostatnią w tym stuleciu". "Od dawna nie było we Francji tak przyjaznego Niemcom rządu jak obecnie" - ocenił były szef niemieckiej dyplomacji. Brak pozytywnej reakcji ze strony Niemiec byłby jego zdaniem tragedią. Przyszłość kontynentu zależy "nie wyłącznie, ale w sposób decydujący" od tych dwóch narodów - podkreślił Fischer.

W koalicyjnym rządzie kanclerza Gerharda Schroedera (1998-2005) Fischer kierował jako wicekanclerz ministerstwem spraw zagranicznych. Po przegranych wyborach w 2005 roku polityk Zielonych wycofał się z działalności politycznej, jego głos liczy się jednak w dyskusjach dotyczących polityki zagranicznej. Obecnie jest publicystą, doradza też koncernom BMW i RWE.

8 marca ukaże się jego nowa książka "Upadek Zachodu - Europa w nowym systemie światowym 21 wieku". Z tej okazji Fischer udzielił kilku wywiadów niemieckim mediom, w tym telewizji ARD.

Jacek Lepiarz, Berlin

Redakcja Polska "Deutsche Welle"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy