Reklama

IS instruuje, jak wykorzystywać niewolnice

Organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie (IS) przez minione półtora roku systematycznie brała w niewolę tysiące kobiet i dziewcząt. Większość ofiar to jazydki poniżane, wykorzystywane seksualnie i sprzedawane, zdane całkowicie na łaskę swoich zdobywców.

Obecnie upubliczniono dokument udowadniający, jak dżihadyści uregulowali obchodzenia się z niewolnicami. Fatwa czyli religijna opinia sformułowana przez teologów islamskich składa się z 15 punktów. Ujmują one w szczegółach, kiedy i w jaki sposób dżihadyści mogą mieć stosunki płciowe z pojmanymi kobietami.

Amerykańscy żołnierze zdobyli ten dokument w maju br. podczas akcji wojskowej przeciwko tunezyjskiemu dowódcy IS Abu Sayyafowi w Syrii. Podczas tej akcji zabezpieczono ogromną ilość informacji, które obecnie są poddawane badaniu.

Państwo Islamskie chełpi się niewolnictwem

Fatwa 64 dotycząca obchodzenia się z niewolnicami pochodzi z 29 stycznia 2015. Jeden z teologów, będący na usługach IS, wyjaśnia w formie odpowiedzi na pytania, jak należy traktować niewolnice.

Reklama

Jest to skrupulatne wyliczenie wszystkich możliwych przypadków, do których odnoszą się odpowiednie przepisy. Na przykład ojciec i syn mogą mieć stosunki z tą samą niewolnicą. Stosunki analne z niewolnicami są generalnie zabronione. Niedopuszczalna jest aborcja u ciężarnych niewolnic.

Cenny materiał propagandowy

Państwo Islamskie nie stara się nawet zamaskować systematycznego wyzysku kobiet; wręcz przeciwnie wykorzystuje on niewolnictwo dla swojej propagandy. Zdjęcia i filmy wideo z targów niewolników w Syrii i w Iraku mają nie tylko wywołać strach u wrogów dżihadystów, lecz także przyciągać mężczyzn zza granicy. Jeśli sprawdzą się oni w walce, jako trofeum obiecuje im się niewolnicę.

Ujawniony obecnie wewnętrzny dokument jest pierwszym dowodem na to, że wykorzystywanie tysięcy jezydek nawet w łonie samego IS dla niektórych bojowników było przesadne, dlatego przywódcy tej organizacji dostrzegli konieczność ustalenia precyzyjnych reguł.

Przywrócenie niewolnictwa jest w islamie zakazane

Między innymi mowa jest o tym, że nie wolno poniżać kobiet wziętych do niewoli, a ich właściciele mają okazywać im empatię.

Dla kobiet, którym udało się uciec z niewoli islamistów, brzmi to jak szyderstwo. Szczegółowo opowiadały one o tym, jak brutalnie dżihadyści traktują niewolnice, bez jakiejkolwiek litości.

Dla Abdela Fattah Alawariego z katedry teologii islamskiej na uniwersytecie w Kairze zdobyta fatwa jest dalszym dowodem na to, że IS umyślnie stosuje błędną wykładnię zasad religii islamskiej. Wersy Koranu i przekazy o życiu proroka Mohameda, przy pomocy których terroryści uzasadniają branie kobiet w niewolę, miały pierwotnie na celu ograniczenie niewolnictwa.

Judaizm, chrześcijaństwo, grecka, perska i rzymska cywilizacja zawsze brały kobiety ich wrogów w niewolę i wykorzystywały je seksualnie, podkreśla Alawari. Religia islamska zastała tę praktykę, jako już istniejącą, i starała się potem krok po kroku ją wyrugować, twierdzi badacz islamu.

Już w 2014 ponad stu islamskich uczonych w otwartym liście do przywódcy PI Abu Bakr al-Bagdadiego kategorycznie odrzucało religijne uzasadnienie niewolnictwa kobiet. Napisali oni: "Przywrócenie niewolnictwa jest w islamie zakazane".


Małgorzata Matzke/ Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy