Reklama

Reklama

Greta Thunberg nie przyjęła nagrody wartej ponad 50 tys. dolarów

Nastoletnia aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która zainspirowała miliony ludzi na całym świecie, odmówiła przyjęcia nagrody Rady Nordyckiej. Podkreśliła, że świat potrzebuje więcej działań, nie nagród.

16-letnia Greta Thunberg ze Szwecji, aktywistka działająca na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, otrzymała Nagrodę Środowiska Rady Nordyckiej za 2019 rok. Nastolatka została zgłoszona do niej przez Szwecję i Norwegię za - jak podkreślono - "tchnięcie nowego życia w debatę dotyczącą środowiska i klimatu w krytycznym momencie historii świata".

Thunberg przebywa obecnie w Kalifornii. Nie mogła być obecna podczas uroczystej gali wręczenia nagród w Sztokholmie. 16-latka zamieściła wpis w mediach społecznościowych w związku z otrzymanym wyróżnieniem.

Nagroda warta ponad 50 tys. dolarów

"Obecnie podróżuję po Kalifornii i dlatego nie mogę dziś być z wami. Chcę podziękować Radzie Nordyckiej za tę nagrodę. To ogromny zaszczyt. Ale ruch klimatyczny nie potrzebuje więcej nagród. Potrzebujemy, aby nasi politycy i ludzie u władzy zaczęli słuchać tego, co mówią najnowsze, dostępne źródła naukowe" - napisała Greta Thunberg.

Reklama

"Kraje skandynawskie cieszą się świetną reputacją na całym świecie, jeśli chodzi o kwestie klimatyczne i środowiskowe. Nie ma się jednak czym chwalić. Jeśli spojrzymy na nasze rzeczywiste emisje, jeśli weźmiemy pod uwagę naszą konsumpcję, nasz import, nasz ruch lotniczy i ruch statków - to zupełnie inna historia" - podkreśliła.

Aktywistka dodała, że nie przyjmie nagrody, dopóki kraje nordyckie nie podejmą działań, aby ograniczyć wzrost średniej, globalnej temperatury.

"Dopóki nie zaczniecie działać w zgodzie z tym, co mówi nauka, aby obniżyć globalny wzrost temperatury poniżej 1,5, a nawet 2 stopni Celsjusza, ja i aktywiści biorący udział w Piątkach dla Klimatu w Szwecji odmawiamy przyjęcia nagrody i związanych z nią pieniędzy" - poinformowała nastolatka.

Rada Nordycka co roku przyznaje nagrody w dziedzinie literatury, filmu, muzyki i środowiska. Każda z nich jest warta 350 tys. koron duńskich, czyli ponad 52 tys. dolarów.

"Liderka następnej generacji"

Greta Thunberg zainicjowała międzynarodową akcję szkolnych strajków na rzecz ochrony klimatu. W tym roku była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. W zgłoszeniu jej kandydatury podkreślono, że "zapoczątkowała masowy ruch, który ma olbrzymi wkład w pokój na świecie".

16-latka została laureatką Right Livelihood Award 2019, nazywaną "Alternatywnym Noblem", za "inspirowanie i wzmacnianie pilnych i wynikających z naukowych faktów działań w sprawie zmian klimatycznych".

We wrześniu, przemawiając na Szczycie Klimatycznym ONZ, nie kryła rozczarowania działaniami światowych przywódców. "Jesteśmy na początku masowego wymierania, a wszystko, o czym możecie mówić, to pieniądze i bajki o wiecznym wzroście gospodarczym. Jak śmiecie? Zawodzicie nas" - podkreśliła w Nowym Jorku.

W maju 2019 roku aktywistka pojawiła się na okładce magazynu "Time", który nazwał ją "liderką następnej generacji".

AP/mast

Redakcja Polska "Deutsche Welle"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy