Reklama

Reklama

FAZ: Trump chce "wyboksować" Rosję z rynku gazu w Europie

Donald Trump krytykuje Nord Stream 2 i grozi inwestorom sankcjami. Zdaniem "FAZ" prezydent USA nie kieruje się względami bezpieczeństwa energetycznego, lecz egoistycznymi interesami amerykańskich firm.

"Być może powinniśmy być mu (Trumpowi) wdzięczni: połączona z nieprawdziwymi informacjami brutalna interwencja Donalda Trumpa przeciwko gazociągowi z Rosji do Niemiec obnażyła kompleksowy układ interesów. Prezydentowi nie chodzi najwidoczniej o bezpieczeństwo energetyczne Europy. Trump chce wprowadzić na kontynent europejski nowych amerykańskich producentów gazu. W tym celu musi wyboksować z rynku Rosję jako dominującego dostawcę" - pisze Andreas Mihm w komentarzu opublikowanym w sobotę na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Rosyjski gaz tańszy

Autor zwraca uwagę na fakt, że amerykański gaz skroplony jest droższy od gazu rosyjskiego, a jego głównym odbiorcą są kraje azjatyckie. W Japonii kilowatogodzina LNG kosztuje obecnie 3 centy, na brytyjskiej giełdzie gazu 2,2 centa, a rosyjski gaz na niemieckiej granicy 1,8 centa. "To oczywiste, że zmiana dostawcy byłaby kiepskim interesem" - podkreśla Mihm.

Reklama

Ponieważ Trump nie jest w stanie osiągnąć swoich celów metodami rynkowymi, nie można wykluczyć, że sięgnie - jak w przypadku Iranu - po sankcje eksterytorialne przeciwko firmom uczestniczącym w budowie Nord Stream 2.

Zdaniem "FAZ" koncerny BASF, Uniper czy Shell są zbyt uzależnione od handlu z USA, aby mogły zignorować amerykańskie sankcje. Dlatego sankcje oznaczałyby "śmierć" całego projektu, nawet gdyby Gazprom, jak zapowiada, sam sfinansował 9-miliardową inwestycję.

Polska nie chce tracić wpływów z tranzytu

Z fiaska projektu ucieszyłyby się niektóre kraje: Polska, Słowacja i Ukraina. "Nic dziwnego, nowy gazociąg oznaczałby utratę przez te kraje opłat z tranzytu" - tłumaczy autor. Straty gospodarcze dla całej Europy byłyby zdaniem Mihma ogromne, a konsumenci w całej Europie odczuliby dotkliwie finansowe skutki fiaska.

Najlepszym środkiem prowadzącym do bezpieczeństwa energetycznego jest zdaniem "FAZ" otwarcie europejskiego rynku gazu dla dostaw z zewnątrz i dalsza liberalizacja unijnego rynku wewnętrznego, co oznacza rozbudowę sieci zbiorników i gazociągów wewnątrz UE.

"Niektóre kraje wschodnioeuropejskie, w tym Polska, hamują działania, przykładając dużą wagę do izolowania swoich rynków" - czytamy w "FAZ".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy