Reklama

Reklama

"FAZ": Niech Rosja zauważy, że Polska jest strzeżona

"Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) pisze o planach niemieckiego rządu, by wzmocnić wschodnią flankę NATO. Szczegóły są jeszcze niejasne. Niemcy - według doniesień DPA - sondują możliwość dowodzenia batalionem sił NATO na Litwie.

Według wcześniejszych doniesień "Spiegla", sami wysłaliby tam kompanię Bundeswehry, czyli 150-250 żołnierzy. Liczby te są niepotwierdzone.

- Decyzje zapadną w lipcu, na szczycie NATO w Warszawie - zapowiedział rzecznik niemieckiego resortu obrony.

Wzmocnienie obecności wojsk USA w Europie

Od dawna wiadomo, że w Warszawie kierownictwo NATO będzie też dyskutować ws. wzmocnienia obecności wojsk USA w Europie. Amerykanie mają rozpocząć je w lutym przyszłego roku i ma ono polegać na rotacyjnym przenoszeniu brygad pancernych. Całość sił armii USA w Europie ma zwiększyć się do trzech brygad. Plany Niemiec byłyby kolejnym elementem wzmocnienia infrastruktury Sojuszu na wschodniej flance w reakcji na działania Rosji.

Reklama

"To polityka rozsądku"

Według "FAZ", rozmieszczenie na Litwie sił NATO pod niemieckim dowództwem to "sensowne działanie".

"Prawdopodobieństwo, że Rosja zaatakuje członka NATO jest bardzo niskie. Minione lata pokazały, że Putin broni strategicznej ziemi niczyjej - obszarów, na których nie musi liczyć się z aktywną odpowiedzią Zachodu. I dokładnie z tego powodu Sojusz wzmacnia swoją obecność na flance wschodniej" - komentuje gazeta.

"Nie może umknąć uwadze Moskwy, że Polska i kraje bałtyckie nie są tak niestrzeżone jak przed dwoma laty Ukraina. To przede wszystkim polityka rozsądku. Rosja nie jest wrogiem Zachodu, ale od aneksji Krymu nie jest też krajem, któremu można ślepo ufać. Kontrolowana reasekuracja może przyczynić się do tego, że Europa Wschodnia nie będzie dalej destabilizowana" - pisze "FAZ".

opr. Monika Margraf

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy