Reklama

Reklama

Erika Steinbach opuszcza Centrum przeciwko Wypędzeniom

Długoletnia przewodnicząca Centrum przeciwko Wypędzeniom Erika Steinbach na własną prośbę opuszcza fundację.

Na własną prośbę Erika Steinbach rezygnuje z funkcji przewodniczącej fundacji Centrum przeciwko Wypędzeniom. Steinbach stała na czele tej instytucji przez 18 lat. "Ta fundacja była i pozostanie moją życiową sprawą" - napisała Steinbach na Twitterze. "Licząc prawie 18 lat, jest niemal pełnoletnia - dzieci trzeba wypuścić" - skomentowała.

Wagner: W duchu pojednania

Nowym przewodniczącym fundacji będzie były minister edukacji i sprawiedliwości Hesji chadek Christian Wagner. Wagner podziękował swojej poprzedniczce za "niestrudzone poświęcenie".

- Poprzez dobre argumenty i wytrwałość centrum stało się początkiem federalnej fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" - powiedział Wagner. 

Reklama

Podkreślił, że chce kontynuować działalność fundacji w duchu pojednania i wyostrzania wrażliwości na łamanie praw człowieka w przypadku wygnań i deportacji.

Erika Steinbach założyła fundację Centrum przeciwko Wypędzeniom w 2000 r. Jak podkreśla, instytucja postawiła sobie za cel "stworzenie całościowego obrazu losów ponad 15 mln niemieckich ofiar deportacji i wypędzeń z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, jak i czterech mln niemieckich późnych przesiedleńców".

Przewodniczyła Związkowi Wypędzonych

Steinbach kojarzona jest w Polsce jako przewodnicząca Związku Wypędzonych. Na czele tej organizacji forsowała pomysł utworzenia w Berlinie tzw. Centrum przeciwko Wypędzeniom. Projekt ten doprowadził do poważnych napięć w relacjach polsko-niemieckich. W efekcie niemiecki rząd w 2005 r. przejął odpowiedzialność za projekt, a powołana w 2008 r. fundacja "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" została podporządkowana renomowanemu Niemieckiego Muzeum Historii (DHM). W 2014 r. Steinbach zrezygnowała z funkcji przewodniczącej Związku Wypędzonych. Zastąpił ją Bernd Fabritius.

W ubiegłym roku Erika Steinbach wystąpiła z CDU, gdzie należała do konserwatywnego skrzydła partii. W ostatnich wyborach parlamentarnych we wrześniu 2017 r. już nie kandydowała, ale podczas kampanii wyborczej uczestniczyła w wiecach antyislamskiej Alternatywy dla Niemiec.

KNA, EPD / Katarzyna Domagała

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy