Reklama

Reklama

"DW": Rośnie skrajnie prawicowa przemoc

Płonące ośrodki dla migrantów, skrajnie prawicowe bojówki. W Niemczech raptownie rośnie liczba przestępstw popełnianych przez skrajną prawicę.

W ubiegłym roku odnotowano 13 846 przestępstw o podłożu skrajnie prawicowym - o 30 proc. więcej niż w 2014. O skalę tych przestępstw składa systematycznie zapytanie poselskie w niemieckim MSW Petra Pau, posłanka klubu parlamentarnego partii Lewica w Bundestagu. Są to, jak podkreśliła, niepełne jeszcze statystyki.

"Alarmujące" liczby

Reklama

Skalę przestępstw na tle skrajnie prawicowym posłanka partii Lewica określiła jako "alarmującą". - Z doświadczenia wiadomo, że po późniejszym przekazaniu ministerstwu informacji przez przez policję landową i federalną, dane te zazwyczaj się podwajają - powiedziała posłanka niemieckiej agencji prasowej dpa.- Oznacza to, że codziennie mamy do czynienia z trzema lub czterema przestępstwami o rasistowskim podłożu - stwierdziła Pau. W jej opinii pokazuje to, że od dawna już istnieje zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, którzy nie wpisują się we wzorzec nazistowskiego myślenia o człowieku.

Wg udostępnionych Pau statystyk, w 2015 roku odnotowano 921 przestępstw o podłożu skrajnie prawicowym (w roku 2014: 496) z 691 rannymi (w 2014 r.: 431). Większość tych przestępstw i aktów przemocy, w sumie 612 - była umotywowana wrogim stosunkiem do cudzoziemców. Czyli w porównaniu z 2014 rokiem ich liczba prawie się podwoiła.

dpa / Barbara Cöllen/  Redakcja Polska Deutsche Welle


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje