Reklama

Reklama

"DW": Dziecięce małżeństwa. Problem, który dotyczy także chłopców

Według danych UNICEF na świecie żyje około 115 milionów chłopców, którzy zawarli małżeństwo w wieku poniżej 18 lat. Małżeństwa dzieci występują najczęściej w Afryce, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz dzieci (UNICEF) ocenia liczbę chłopców, którzy zawarli ślub przed ukończeniem 18 roku życia, na około 115 milionów. Co piąty z nich w chwili ślubu miał mniej niż 15 lat.

UNICEF podkreśla, że liczba dziewcząt w dziecięcych małżeństwach w dalszym ciągu zdecydowanie przewyższa liczbę chłopców. Na świecie żyje obecnie około 650 milionów dziewcząt, które zostały wydane za mąż zanim skończyły 18 lat. Oznacza to, że jedna na pięć kobiet wychodzi za mąż jako dziecko. W przypadku chłopców stosunek ten wynosi jeden na trzydzieści.

Reklama

765 mln nieletnich po ślubie

Ogółem w tej chwili jest około 765 milionów członków dziecięcych małżeństw obojga płci. UNICEF podkreśla, że są to dane szacunkowe, ale nieodbiegające od stanu faktycznego.

Dyrektor wykonawczy UNICEF Henrietta Fore zwraca uwagę, że takie małżeństwa odbierają dzieciom ich dzieciństwo. Nieletnia panna młoda czy pan młody są zmuszeni wejść w rolę dorosłych, do której często nie są jeszcze gotowi.

- Wczesne małżeństwo prowadzi do przedwczesnego ojcostwa, a przez to zwiększa dodatkowo nacisk na wywiązanie się z obowiązków żywiciela rodziny. Cierpi na tym wykształcenie i szanse na karierę zawodową nieletniego męża i ojca - oświadczyła Henrietta Fore.

Najwięcej dzieci z biednych rodzin

Podane przez UNICEF liczby opierają się na analizie dostępnych danych z 82 państw świata. 

Dziecięce małżeństwa zdarzają się najczęściej w państwach afrykańskich położonych na południe od Sahary, w Ameryce Łacińskiej, na Karaibach, w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz w regionie Pacyfiku. Najwięcej nieletnich małżonków występuje w Republice Środkowoafrykańskiej (28 procent), Nikaragui (19 procent) i na Madagaskarze (13 procent). Zjawisko to dotyczy głównie dzieci z ubogich rodzin żyjących na wsi.

ARD, dpa / jak

Redakcja Polska "Deutsche Welle"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy