Reklama

Reklama

Drezno: "Stan zagrożenia nazistowskiego?"

Stolica Saksonii ma problem z neonazistami - uważają radni Drezna. Rada Miasta postanowiła temu przeciwdziałać.

Decyzja zapadła w środę wieczorem na posiedzeniu Rady Miasta. Poparła ją większość zebranych. Radni argumentowali, że coraz częściej w Dreźnie dają o sobie znać postawy, dochodzi do czynów, a nawet aktów przemocy, które mają "antydemokratyczny, antypluralistyczny, wrogi ludziom i skrajnie prawicowy charakter".

Pegida i ksenofobiczne ataki

"To miasto ma problem z nazistami" - powiedział radny Max Aschenbach z satyrycznej partii politycznej "Partia". Ugrupowanie to wystąpiło z inicjatywą ogłoszenia "stanu zagrożenia nazistowskiego" w Dreźnie.

Aschenbach wskazał m.in. na demonstracje ruchu Pegida (Patriotyczni Europejczycy przeciw Islamizacji Zachodu) i na ksenofobiczne ataki, do których dochodzi w mieście.

Reklama

Europejska Stolica Kultury 2025

Po decyzji radnych miasto ma w przyszłości wzmocnić demokratyczną kulturę życia codziennego, lepiej chronić mniejszości i ofiary przemocy ze strony skrajnej prawicy.

Inicjatywę poparła partia Zielonych, "Lewica", SPD i FDP.

Radnych przeraziło jednak sformułowanie "Stan zagrożenia nazistowskiego?" użyte w tytule wniosku. Holger Hase z FDP skrytykował, że pojęcie to (mimo, iż towarzyszy mu w tytule znak zapytania) nie będzie korzystne dla Drezna. Stolica Saksonii ubiega się bowiem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2025.

CDU z kolei mówiła o "polityce symboli" i "językowej pomyłce".

Co mówią statystyki?

Saksoński oddział stowarzyszenia RAA, które zajmuje się ofiarami przemocy ze strony skrajnej prawicy, z zadowoleniem zareagowało na inicjatywę radnych.

Tylko w roku 2018 stowarzyszenie odnotowało w Dreźnie aż 60 czynów przestępczych o skrajnie prawicowym podłożu. Rok wcześniej było ich 52. "I to nie są wszystkie przypadki" - powiedział szef RAA, Robert Krusche. Liczne ofiary skarżą się na dyskryminację w życiu codziennym, a przypadki te nie są odnotowywane w żadnych statystykach.

dpa/dom

Redakcja Polska "Deutsche Welle"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy