Reklama

Reklama

„Der Spiegel”: Turcja odsyła do UE tylko niewykwalifikowanych i chorych Syryjczyków

Jak informuje tygodnik "Der Spiegel", kraje UE są podirytowane. Turcja w ramach porozumienia ws. uchodźców nie pozwala wyjeżdżać Syryjczykom o wysokich kwalifikacjach zawodowych.

Według hamburskiego magazynu rządy wielu krajów Unii krytykują, że wśród kandydatów do alokacji jest wiele ciężkich przypadków medycznych. Problem ten zasygnalizował na jednym z wewnętrznych posiedzeń UE przedstawiciel Luksemburga. Propozycję Turcji ws. wymiany syryjskich uchodźców do UE według zasady 1:1 dotyczą też najczęściej Syryjczyków o bardzo niskim poziomie wykształcenia. Informacje te w raporcie dla Komisji Wolności Obywatelskich przy Bundestagu potwierdził też Ole Schroeder (CDU), sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Niemiec.

Reklama

Wyksztaceni Syryjczycy zostają

Z pokrywających się informacji z Niemiec, Holandii oraz Luksemburga wynika, że w ubiegłym tygodniu władze Turcji wielokrotnie wycofały w ostatniej minucie zezwolenia na wyjazd syryjskim uchodźcom - pisze "Der Spiegel".

Najczęściej chodzi o rodziny, w których ojciec jest dobrze wykształconym inżynierem, lekarzem lub wyszkolonym pracownikiem. Turcja powiadomiła też oficjalnie Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR), że Syryjczycy z wyższym wykształceniem nie mogą w myśl wymiany uchodźców według zasady 1:1 opuszczać Turcji.

Unia Europejska przyznała Turcji w tych procedurach specjalne prawa. Zwykle UNHCR decyduje o tym, kto zostanie objęty programem przesiedlenia. Tymczasem władze Turcji przeforsowały prawo do tego, że jako pierwsze decydują o wyborze kandydatów.

Turcja grozi

Według tygodnika "Der Spiegel" w UNHCR jest oficjalnie mowa o skróconych procedurach, które w obowiązują "w porozumieniu z tureckimi urzędami oraz krajami przyjmującymi". Nieoficjalnie pracownicy UNHCR informują, że praktycznie stemplują tylko listy przedkładane im przez Turków.

Turcja od kwietnia 2016 przyjmuje z powrotem uchodźców z wysp greckich. Dzięki temu drastycznie spadła nielegalna migracja przez Morze Egejskie. Kanclerz Angela Merkel przyspieszała proces zawarcia porozumienia UE z Turcją. Z powodu sporów ws. liberalizacji ruchu wizowego dla Turcji w Unii, rząd w Ankarze wielokrotnie już groził zerwaniem porozumienia.

AFP / KNA / Alexandra Jarecka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne