Reklama

Coraz więcej islamistów w niemieckich więzieniach

W niemieckich więzieniach i aresztach śledczych przebywa obecnie 155 islamskich ekstremistów. To o 30 proc. więcej niż przed rokiem - informuje "Deutsche Welle".

W tym roku w niemieckich więzieniach i aresztach śledczych wyraźnie wzrosła liczba radykalnych islamistów. Obecnie odsiaduje wyroki lub przebywa w tymczasowym areszcie 155 islamistów - wykazała ankieta przeprowadzona w ministerstwach sprawiedliwości krajów związkowych RFN przez dziennik "Rheinische Post".

W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to wzrost o ok. 30 proc.

Chcieli "poważnie zagrozić państwu"

- Liczba ta jest z pewnością o wiele wyższa - sugeruje René Müller, przewodniczący niemieckiego Związku Pracowników Zakładów Karnych. Wyjaśnił, że wiele więźniów odsiaduje kary za inne przestępstwa, ale sympatyzuje z organizacjami terrorystycznymi, takimi jak tzw. Państwo Islamskie. Nie wszyscy z nich mówią otwarcie o swoich poglądach.

Reklama

Do radykalnych islamistów wymiar sprawiedliwości zalicza tych ekstremistów, którzy planowali "przestępstwo poważnie zagrażające państwu" lub byli zaangażowani w tworzenie organizacji terrorystycznych.

Najwięcej w Bawarii

Najwięcej islamistów przebywa w więzieniach w Bawarii (51), Berlinie (35) i Nadrenii Północnej-Westfalii (34). W tym krajach związkowych odnotowano też największy wzrost ich liczby - wynika z doniesień gazety.

Tylko w więzieniach w pięciu krajach związkowych nie ma oficjalnie islamistów: w Bremie, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Kraju Saary, Turyngii i Saksonii. Połowa wszystkich aresztowanych islamistów przebywa jeszcze w areszcie śledczym.

EPD / Katarzyna Domagała

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy