Reklama

Reklama

Bild: Córka Himmlera pracowała po wojnie dla wywiadu RFN

Zachodnioniemiecki wywiad zagraniczny BND zatrudniał po wojnie wielu byłych nazistów. Jak ustalił "Bild", jedną z zatrudnionych była córka Heinricha Himmlera - Gudrun. Kobieta nie kryła nazistowskich poglądów.

Córka Heinricha Himmlera, jednego z największych niemieckich zbrodniarzy, zatrudniona była w latach 1961 - 1963 w charakterze sekretarki w Federalnej Służbie Wywiadu BND, kierowanej w tym czasie przez byłego generała Wehrmachtu Reinharda Gehlena.

Szef biura badań historycznych BND Bodo Hechelhammer potwierdził fakt zatrudnienia córki Himmlera. Jak wyjaśnił, kobieta pracowała w wywiadzie pod zmienionym nazwiskiem. Hechelhammer zaznaczył, że zwolnienie kontrowersyjnej pracownicy ze służby nastąpiło w czasie, gdy w BND "doszło do zwrotu w postępowaniu z osobami obciążonymi nazistowską przeszłością".

Reklama

Wspieranie nazistów

"Bild" pisze, że nosząca po wojnie nazwisko Burwitz Gudrun gloryfikowała jako młoda dziewczyna swojego ojca. Do późnej starości utrzymywała kontakty z kręgami skrajnie prawicowymi, brała też udział w neonazistowskich demonstracjach w Niemczech i Austrii.

Gudrun - jedyne ślubne dziecko Himmlera udzielała się po wojnie w organizacji pomagającej byłym członkom SS.

Zadanie: zmienić wizerunek ojca

W jedynym wywiadzie dla mediów w 1959 roku Burwitz powiedziała, że jej zadaniem jest przedstawienie ojca w innym świetle. "Mój ojciec uważany jest za największego masowego mordercę. Chcę spróbować zrewidować ten wizerunek" - powiedziała wówczas.

Według "Bilda" mąż Gudrun Burwitz - Wulf-Dieter Burwitz był działaczem skrajnie prawicowej partii NPD.

Córka Himmlera zmarła 24 maja br. w wieku 88 lat. Pochowana została w Monachium.

Na polecenie aktualnych władz BND historycy badają od kilku lat przeszłość zachodnioniemieckiego wywiadu, przede wszystkim jego związki z osobami uwikłanymi w działalność w czasach III Rzeszy.

Redakcja Polska "Deutsche Welle"


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje