Reklama

Reklama

"Bild": Córka Himmlera pracowała dla wywiadu RFN

Córka Heinricha Himmlera, Gudrun Burwitz, pracowała w latach 60. dla zachodnioniemieckiego wywiadu zagranicznego BND. Do swojej śmierci w zeszłym roku pozostała gorliwą zwolenniczką nazizmu - podał "Bild".

Reklama

BND udostępnił redakcji "Bilda" teczkę personalną córki hitlerowskiego zbrodniarza. Z dokumentów wynika, że Gudrun Himmler zatrudniona była w wywiadzie RFN w charakterze sekretarki od lipca 1960 do końca września 1963 roku. Posługiwała się pseudonimami Gudrun Hiller, Gerda Sievers i Gudrun Boden. Zarabiała 550 marek miesięcznie.

Reklama

Jak pisze "Bild", Gudrun Himmler nawiązała współpracę z BND już w 1958 roku. Z tego okresu pochodzi pierwsze podpisane przez nią oświadczenie o zachowaniu w tajemnicy kontaktów z wywiadem. 

Z udostępnionych dokumentów wynika, że pozyskana do współpracy agentka prowadzona była przez szczególnie zakonspirowany wydział 500/K zajmujący się problemami strategicznymi.

Zagrożenie dla państwa

Po odejściu z BND w 1963 roku Gudrun Himmler zainteresowała się prokuratura. Prokurator Federalny wdrożył przeciwko niej postępowanie z powodu zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Śledztwem objęto także szefa brytyjskiej partii nazistowskiej Colina Jordana. 

Do śmierci w 2018 roku córka Himmlera pozostała niepoprawną entuzjastką narodowego socjalizmu i ikoną nazizmu - czytamy w "Bildzie". Wspierała za pośrednictwem stowarzyszenia "Cicha pomoc" nazistowskich zbrodniarzy w Niemczech i za granicą. To stawia jej współpracę z BND w szczególnie niekorzystnym świetle.

Broniła ojca

W lipcu 1960 roku Gudrun Himmler udzieliła wywiadu "Muenchner Illustrierte", w którym broniła swojego ojca. "Uważam, że moim życiowym zadaniem jest pokazanie (Heinricha Himmlera) w innym świetle. Mój ojciec został okrzyczany największym masowym mordercą wszechczasów. Chcę spróbować zrewidować ten obraz" - powiedziała. Tekst wywiadu był przed publikacją autoryzowany przez BND. Służby nie zgłosiły żadnych zastrzeżeń.

Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler należał do największych zbrodniarzy III Rzeszy. Był odpowiedzialny za eksterminację Żydów w Europie i zbrodnie popełnione na mieszkańcach krojów okupowanych. Po aresztowaniu przez Brytyjczyków w maju 1945 roku popełnił samobójstwo. 

Jacek Lepiarz, Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne