Reklama

Reklama

Becikowe i ulgi podatkowe. CSU przygotowuje się do wyborów

CSU stawia w kampanii wyborczej na prorodzinne działania. Do swoich planów chce przekonać siostrzaną CDU.

"Wielokrotnie rozmawiałem o tym z kanclerz, planujemy pakiet działań jako prorodzinną ofensywę polityczną w Niemczech" - powiedział przewodniczący bawarskiej CSU Horst Seehofer w wywiadzie dla tabloidu "Bild am Sonntag". Wraz z CDU i SPD partia tworzy wielką koalicję w Berlinie.

Więcej pieniędzy dla rodzin

Seehofer przyznał, że jego partia sprawdza obecnie, jakie konkretnie będą to działania. Chodzi m.in. o jednorazowe świadczenia dla młodych rodziców na wyprawkę dla dziecka oraz ulgi podatkowe. Jednym z pomysłów jest także utworzenie konta edukacyjnego, na które państwo łożyłoby pieniądze w trakcie kształcenia, stopniowa rezygnacja z opłat za przedszkola oraz obniżenie składek na ubezpieczenie socjalne dla rodzin o niskich dochodach.

Reklama

Do końca maja CSU zadecyduje, które z tych pomysłów wprowadzi do swojej kampanii wyborczej. W czerwcu zaś zapadnie decyzja o programie wyborczym z siostrzaną CDU. Seehofer nie zdradził na razie, jak chce sfinansować prorodzinne działania.

SPD dla rodzin

Na prorodzinne tematy chce postawić także socjaldemokracja. Kandydat SPD na kanclerza Martin Schulz wspominał już o zniesieniu opłat za przedszkola i inwestycjach w szkolnictwo. Pierwsze konkretne plany w kwestii pogodzenia życia zawodowego z rodzinnym zapowiedziała na poniedziałek (03.04.2017) minister ds. rodziny Manuela Schwesig.

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września. Według najnowszych sondaży na Unię i SPD głosowałoby po ok. 33 proc. wyborców.

dpa, afp/ Katarzyna Domagała/ Redakcja Polska Deutsche Welle

Zobacz także najnowszy sondaż: CDU i SPD idą "łeb w łeb"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy