Reklama

Reklama

Barbie przeciw stereotypom. Genderowe lalki

Producent Barbie wprowadził na rynek serię lalek neutralnych płciowo. Chce w ten sposób walczyć ze stereotypami.

Obok Barbie o różnym kolorze skóry, figurze czy fryzurze, firma Mattel wprowadziła do sprzedaży lalki neutralne płciowo. Zabawki z serii "Creatable World" noszą peruki. Dzieci mogą zatem zdecydować, czy ich Barbie ma mieć krótkie włosy, czy długie. Ich garderoba składa się zarówno ze spodni, jak i z sukienek.

W mgnieniu oka lalki mogą z dziewczynek stać się chłopcami i odwrotnie. Dostępne są także w różnych kolorach skóry i z różnymi ubraniami.

Bez pełnych ust i długich rzęs

Zrezygnowano też z podkreślania charakterystycznych cech płciowych - genderowe lalki nie mają już pełnych ust, długich rzęs i szczupłej talii czy - w przypadku Kena - szerokich ramion.

Reklama

Firma uważa, że dzieci nie lubią, gdy ich lalki mają narzucone normy płciowe, a niektórzy rodzice i feministki są przekonani, że zabawki robione z myślą o konkretnej płci hamują ambicje dziewczynek i wzmacniają tradycyjne stereotypy.

Nowe lalki pozwolą wszystkim dzieciom czuć się wolnymi - zapowiada firma Mattel.

Krytyka Barbie

Lalka Barbie, która pojawiła się na rynku w 1959 roku w stroju kąpielowym i butach na wysokim obcasie, była w przeszłości wielokrotnie krytykowana za propagowanie "niezdrowych kobiecych stereotypów", takich jak na przykład nienaturalna proporcja ciała.

Koncern zareagował na krytykę i wprowadził już na rynek lalki o różnych kolorach skóry, a także bardziej zaokrąglonych kształtach. Pojawiły się także lalki w hidżabie.

rtr/dom
Redakcja Polska "Deutsche Welle"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje