Reklama

Alternatywa dla Niemiec szykuje się do wyborów powszechnych

Prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) uchwaliła na konwencie w Kolonii swój program wyborczy. Dużo miejsca poświęca napływowi migrantów.

Na wstrząsanym wewnętrznymi sporami konwencie w Kolonii prawicowo-populistyczna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uchwaliła swój program, z którym pójdzie do jesiennych wyborów powszechnych.

AfD poświęca w nim dużo miejsca napływowi migrantów. Partia postuluje zakończenie "niekontrolowanej masowej imigracji do Niemiec i niemieckich systemów socjalnych". Integracja to powinność imigrantów, którzy muszą się "dopasować" - podkreśla AfD w uchwalonym programie. Partia podkreśla też, że "islam nie jest częścią Niemiec".

Stabilizacja systemów socjalnych jest możliwa tylko wtedy, kiedy "nasze ograniczone środki" nie będą przeznaczane na "nieodpowiedzialną politykę migracyjną".

Reklama

Marka i rodzina

Według partii Niemcy powinny opuścić strefę euro. Odpowiednio wcześnie powinny zostać podjęte kroki w celu przywrócenia nowej waluty - niemieckiej marki.

W kampanii wyborczej partia zajmie się także polityką rodzinną. W swoim programie postuluje więcej działań na rzecz zwiększenia liczby urodzeń i większe wsparcie dla rodzin.

AfD sprzeciwia się "dowolnemu" podwyższaniu podatków i opłat. Postuluje m.in. obniżenie podatku VAT o 7 proc.

Według partii okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych powinien być uzależniony od długości wcześniejszego zatrudnienia. Partia chce zadbać także o emerytów. Każdy emeryt, który chce pracować, powinien mieć taką możliwość bez uszczerbków finansowych - zdecydowała AfD.

AfD opowiedziała się w Kolonii także za zmianami w obowiązującym systemie finansowania kościołów. Partia postuluje zniesienie finansowania przedstawicieli kościołów (m.in. biskupów) ze środków podatników.

Gauland i Weidel

Program wyborczy poparło w Kolonii 92,5 proc. z 469 obecnych na konwencie delegatów.

Zadecydowali oni także, że Alexander Gauland i Alice Weidel będą czołowymi kandydatami partii w jesiennych wyborach. Frauke Petry ogłosiła w środę swoją rezygnację z tej funkcji. 76-letni Gauland reprezentuje narodowo-konserwatywne skrzydło partii, 38-letnia Weidel skrzydło liberalne.

Konwent AfD w Kolonii odbył się przy wzmożonych środkach bezpieczeństwa. Nad sytuacją panowało ponad 4 tys. policjantów. W demonstracjach uczestniczyło ok. 25 tys. osób.

dpa, kna / Katarzyna Domagała

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy