Wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do pobierania aplikacji ProteGO Safe

W ostatnim czasie odnotowujemy wzrost zachorowań na COVID19. W Polsce po raz pierwszy została przekroczona granica 700 nowych dziennych przypadków, a Ministerstwo Zdrowia spodziewa się, że w najbliższych dniach liczba zakażeń utrzyma się na wysokim poziomie 500-700 dziennie. Warto kontrolować swój stan zdrowia i zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do pobierania aplikacji ProteGO Safe, która może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa.

Wirus jest daleko, mnie on nie dotyczy, nie znam nikogo chorego - nie raz spotkaliśmy się z takimi głosami. Tymczasem w ostatnich dniach odnotowujemy  coraz więcej nowych przypadków. Wakacje to czas, kiedy wirus również "podróżuje". Co zrobić, by zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa?

Chroń siebie, chroń bliskich

Przede wszystkim nie należy rezygnować z noszenia maseczek, mycia rąk i zachowywania odpowiedniego dystansu od innych. Zalecane jest unikanie dużych skupisk. To ważne szczególnie teraz, gdy liczby nowych przypadków osiągają wysoki poziom.

Co jeszcze? W ograniczeniu rozprzestrzeniania COVID19 może pomóc rządowa aplikacja ProteGO Safe, informująca, czy miało się kontakt z osobą zarażoną.  Z podobnej samej aplikacji korzysta m.in. kilkanaście milionów Niemców, kilka milionów Irlandczyków czy Włochów. W kilku kolejnych krajach aplikacja za chwilę zostanie opublikowana. Skuteczność aplikacji zależy od liczby osób, która ją pobierze. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji zachęca by pobrać i zainstalować ProteGO Safe już dziś.

"Koronawirusa nie widać. Wiele osób choruje bezobjawowo, w tym czasie - nieświadomie - zaraża innych. Możesz spotkać takie osoby w komunikacji miejskiej, w pociągu, w sklepie, w restauracji, w hotelu, na plaży i w wielu innych miejscach. Mając aplikację, w przypadku kontaktu z chorym, dostaniesz odpowiednią informację wraz ze wskazówkami, co w takiej sytuacji zrobić. Dzięki temu nie narazisz na ryzyko swoich bliskich, np. rodziców lub dziadków, dla których koronawirus jest śmiertelnym niebezpieczeństwem. Pomyśl o nich" - zachęca Ministerstwo.

Aplikacja ProteGO Safe jest bezpłatna, bezpieczna i anonimowa. Nie zbiera żadnych danych, nigdzie nie przekazuje jakichkolwiek informacji na temat użytkownika, nie śledzi lokalizacji ani nie ma dostępu do plików przechowywanych na telefonie.

Jak działa aplikacja ProteGO Safe?

Po zainstalowaniu ProteGO Safe w telefonie - aplikacja poprosi o włączenie funkcji monitorowania ryzyka. To rozwiązanie oparte na technologii Bluetooth. Wykorzystujemy ją na co dzień np. do "sparowania" swoich telefonów z samochodowymi zestawami głośnomówiącymi.

Dzięki temu ProteGO Safe stale monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie - a kontakt naszego telefonu z innym, na którym też zainstalowana jest ProteGO Safe, potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów - Twój telefon (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to "spotkanie".

Informacje na ten temat urządzenia będą trzymały w swojej pamięci przez 14 dni. Aplikacja nie zbiera informacji o użytkownikach i miejscach. Zbiera jedynie informacje o spotkaniach urządzeń. Tylko tyle. Informacje są zupełnie anonimowe.

Jeśli w trakcie tych 14 dni osoba, z którą miałeś nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z Twoim, zachoruje - po pozytywnym wyniku testu, zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu. Zapyta ją, czy ma aplikację ProteGO Safe (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z ProteGO Safe - pracownik Centrum Kontaktu przekaże mu unikalny numer PIN. Poinstruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer - najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni, wyświetli się odpowiednie powiadomienie. Wraz z tą informacją wszystkie te osoby dostaną wskazówki, co robić dalej. Uwaga, otrzymanie powiadomienia, nie oznacza, że będziemy musieli odbyć kwarantannę.

WAŻNE! Chory nie wie do kogo wysyła informację. Otrzymujący informację nie wiedzą kto ją im wysłał.

Więcej informacji, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziesz na tej stronie.

Jak radzimy sobie z załatwieniem spraw urzędowych w czasie pandemii


Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje