Koniec plastików i papierowych dokumentów? Sprawdź, gdzie jest to już możliwe

Gruby portfel wypełniony najróżniejszymi kartami, kolejki do okienek w urzędzie, stres związany z brakiem dokumentów – to wszystko powoli odchodzi do lamusa. Coraz więcej instytucji umożliwia korzystanie z rozwiązań elektronicznych: zastępuje papierowe i plastikowe dokumenty aplikacją oraz przyjmuje wnioski online. Dzień, w którym będziemy mogli wyjść z domu wyłącznie z telefonem w kieszeni, zbliża się wielkimi krokami.

Zamiast dowodu osobistego

Ministerstwo Cyfryzacji stworzyło aplikację na smartfona, która w wielu przypadkach zastąpi nam dowód osobisty:

- Aplikacja mObywatel, a dokładnie jeden z jej najważniejszych elementów - mTożsamość - sprawdza się przy odbieraniu przesyłek na poczcie, podczas kontroli biletów w pociągach, zakładaniu kart lojalnościowych w sklepach, rejestrowaniu się na siłowni czy w hotelu - czyli w najbardziej życiowych sytuacjach - wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wystarczy również, by otrzymać kartę do głosowania w obwodowych komisjach wyborczych.

Pamiętajmy jednak, że aplikacja nie zastępuje dowodu osobistego czy paszportu, czyli na przykład nie uprawnia do wyjazdu za granicę. Nie można z niej również korzystać w sytuacji, gdy nasz dowód jest nieważny (w usłudze mTożsamość znajdują się nasze dane z tradycyjnego dokumenty, m.in. jego seria i numer).

Legitymacja szkolna i studencka

Uczniowie i studenci kształcący się w placówkach, które dołączyły do projektu Ministerstwa Cyfryzacji, mogą korzystać z innej części mObywatela, czyli mLegitymacji. To elektroniczny odpowiednik tradycyjnego dokumentu. Upoważnia do korzystania ze wszystkich przysługującym uczniom i studentom ulg i zwolnień. Wystarczy na przykład konduktorowi w pociągu okazać dokument na ekranie smartfona lub wejść w zakładkę "Przekaż" i pozwolić zeskanować wygenerowany kod QR. Osoba weryfikująca dokument na ekranie swojego urządzenia ujrzy jedynie podstawowe dane ucznia lub studenta (imię, nazwisko, wiek, zdjęcie w niskiej rozdzielczości czy datę ważności dokumentu).

Dowód rejestracyjny, a już wkrótce prawo jazdy

Dlaczego jeszcze warto ściągnąć aplikację mObywatel? Bo znajdziecie tam mPojazd, a w nim dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu, czyli m.in.: marka i model Waszego auta, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego i jego ważność, nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia czy jego wariant. Z mPojazdu mogą korzystać zarówno właściciele, jak i współwłaściciele pojazdów. Nie znajdziecie tam za to samochodów firmowych oraz tych, które zostały wypożyczone lub wzięte w leasing. To się Wam może spodobać: mPojazd informuje nas o kończącym się ubezpieczeniu OC oraz zbliżającym się terminie badania technicznego. Czy to nie kolejny powód, dla którego warto zainstalować mObywatela?

Wkrótce Ministerstwo Cyfryzacji planuje wprowadzić jeszcze jedno udogodnienie, które z pewnością ucieszy wielu kierowców, a mianowicie prawo jazdy w telefonie. Minister cyfryzacji Marek Zagórski zapowiedział, że usługa ta zostanie wprowadzona jeszcze w tym roku. Gdy to nastąpi, plastikowe prawo jazdy będziemy mogli zostawić w domu: dokument będzie dostępny w smartfonie, a policja będzie w stanie sprawdzić uprawnienia kierowców w systemie.

eRecepta

Od 8 stycznia lekarze mają obowiązek wystawiać recepty drogą elektroniczną. To oznacza, że wszystkie przepisane nam leki możemy wykupić okazując e-mail, SMS lub kod QR, który znajdziemy nie gdzie indziej jak również w aplikacji mObywatel.

Będą w aptece wystarczy pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetloną na nim e-receptą.

Aplikacja mObywatel jest darmowa i - jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji - w pełni bezpieczna. Możecie ją ściągnąć ze sklepów Google Play (jeśli korzystacie z telefonów z systemem Android) lub App Store (użytkownicy iOS). Dowiedz się więcej o aplikacji mObywatel.

By móc w pełni korzystać z mobilnych usług przygotowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, konieczne jest założenie profilu zaufanego. Jak to zrobić? Tutaj przedstawiamy szczegółową instrukcję.

QUIZ: Jakim typem internauty jesteś?

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy