Jak zatrzymać Covid-19? Opinie o aplikacji STOP COVID ProteGO Safe

Ogłoszona w marcu pandemia koronawirusa trwa nadal. Zgodnie z przewidywaniami epidemiologów, wraz z rozpoczęciem jesieni zwiększył się dzienny przyrost zachorowań: obecnie każdego dnia notujemy ponad dziesięciokrotnie więcej przypadków niż wiosną. Jak przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się Covid-19?

Reklama

Od początku wykrycia koronawirusa zalecanymi działaniami było częste mycie rąk, dezynfekcja, zachowanie dystansu społecznego oraz zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Na pomoc przyszły także nowe technologie. Obowiązkowe mierzenie temperatury w wielu miejscach publicznych odbywa się bezdotykowo z termometru na podczerwień. W wielu miejscach możemy spotkać się z urządzeniami, które automatycznie wykryją nieprawidłowe założenie maseczki i zwrócą nam uwagę.

Z nowych technologii do walki z koronawirusem korzystają także rządy różnych państw, a tym także Polska. - Aplikacja STOP COVID to realna pomoc w walce z pandemią. Dzięki powiadomieniom o kontakcie z koronawirusem możemy skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM.- Dlatego warto pobrać STOP COVID . Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym lepiej. To pomoc nie tylko dla zakażonych, ale i zdrowych osób - dodaje.

Jak działa STOP COVID ProteGO Safe? Działanie aplikacji jest oparte o dobrze znany system Bluetooth. To dzięki niemu parujemy nasze telefony np. z samochodowymi zestawami głośnomówiącymi.  Dzięki niemu aplikacja szuka w naszym otoczeniu innych telefonów, na których jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie w odległości maksymalnie 2 metrów, a spotkanie będzie dłuższe niż 15 minut - zapamięta je na 14 dni. Jeśli w tym czasie osoba, z której urządzeniem spotkało się nasze, zachoruje - dostaniemy powiadomienie.

Co ważne - powiadomienie jest w pełni anonimowe (nie dowiemy się, kto je wysłał), a jego otrzymanie nie oznacza, że chorujemy na koronawirusa, ani że musimy iść na kwarantannę. To tylko ostrzeżenie o kontakcie z wirusem. Wraz z powiadomieniem dostaniemy za to praktyczne informacje i wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić.

Jeśli dzięki powiadomieniu zachowamy większą ostrożność, np. zrezygnujemy ze spotkania z rodziną lub znajomymi - pomożemy ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Po otrzymaniu powiadomienia o kontakcie z koronawirusem, dzięki aplikacji, możemy też szybko i wygodnie zapisać się na test.

Czy aplikacja STOP COVID ProteGO Safe rzeczywiście jest skuteczna? Jak przydaje się w codziennym życiu? Sprawdzamy!

Monitoruj stan zdrowia

Wraz z ogłoszeniem pierwszego przypadku Covid-19 w Polsce (4 marca) w wielu ludzi wstąpiła panika. Przez kilka dni mogliśmy oglądać puste sklepowe półki i tłumy ludzi niosących duże ilości makaronu i papieru toaletowego. Później rozpoczęła się plaga fałszywych informacji. Wiele z nich dotyczyło tego, w jaki sposób rozpoznać u siebie koronawirusa.

Pani Anita jest jedną z osób, które przeczesywały sieć w poszukiwaniu wiarygodnych informacji na temat tego, jak monitorować swój stan zdrowia. - Moje obowiązki zawodowe nie mogą być wykonywane zdalnie, jestem pracownikiem DPS-u. Moi podopieczni są w grupie ryzyka, od początku musiałam więc bacznie przyglądać się swojemu zdrowiu, żeby w razie potrzeby udać się na izolację i nie zarazić innych. Problem polegał na tym, że poszukiwania objawów w sieci kończyły się mętlikiem w  głowie. W zależności od portalu, objawy potrafiły się znacząco różnić. Nie brakowało także zupełnie bzdurnych informacji powielanych przez kolejne osoby, takich jak ta, że wirusa zabija picie gorącej wody - opowiada o początkach epidemii pani Anita.

- Jeden z modułów aplikacji STOP COVID ProteGO Safe to test oceny ryzyka.  Na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia znajduje się osoba wypełniająca ankietę. To rozwiązanie oparte o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia. Aplikacja zawiera także wiarygodne i sprawdzone informacje dotyczące pandemii koronawirusa - dodaje. Warto wiedzieć, że informacje podawane przez aplikację są potwierdzone przez państwowe instytucje: Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Oprócz wytycznych WHO, znajdują się tam także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Takich osób jak pani Anita jest znacznie więcej. Pracować wśród ludzi muszą nie tylko opiekunowie specjalistyczni, osoby zatrudnione w ochronie zdrowia i służby mundurowe, ale także pracownicy sklepów czy różnego rodzaju punktów usługowych. Aplikację STOP COVID ProteGO Safe niedawno zainstalował także Radosław, kierownik dużego sklepu spożywczego. - Początkowo byłem dość sceptyczny, bo obawiałem się kwestii związanych z bezpieczeństwem i prywatnością danych. Jednak po jakimś czasie pojawiły się oświadczenia odpowiedzialnego za aplikację ministerstwa (Ministerstwa Cyfryzacji a obecnie KPRM - przyp.red.).- Zainstalowałem STOP COVID ProteGO Safe, bo w pracy mam styczność z wieloma klientami.

Jak pan Radosław ocenia aplikację? - Czuję się nieco spokojniej wiedząc, że przynajmniej w taki sposób mogę wcześniej dowiedzieć się o zwiększonym ryzyku zakażenia. Mam tylko nadzieję, że w obliczu drugiej fali epidemii więcej osób zainstaluje aplikację, bo w ten sposób może ona być skuteczniejsza - dodaje.

Koronawirus: jak być bezpiecznym?

Najważniejszą funkcją aplikacji są powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Jak to działa?

To bardzo proste! Chory, który został laboratoryjnie zdiagnozowany na COVID-19, zostaje poinformowany przez pracownika Centrum Kontaktu, że może umieścić dobrowolnie tę informację w aplikacji STOP COVID (jeśli ją posiada). Po upływie 24 godzin osoby, które miały bliski kontakt z chorym w ciągu ostatnich 14 dni, dostają powiadomienie o tym fakcie (bez podawania jakichkolwiek danych osobowych). Narzędzie wyświetla także spersonalizowane porady oraz numer telefonu do Centrum Kontaktu. Pamiętajmy, że powiadomienie o kontakcie z koronawirusem nie jest skierowaniem na obowiązkową kwarantannę.

- Instalacja aplikacji jest dobrowolna, jednak pamiętajmy, że im więcej osób zainstaluje STOP COVID, tym skuteczniejsze będzie jej działanie. W walce z koronawirusem warto korzystać ze wszystkich dostępnych narzędzi, także tych które dają nam nowe technologie - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM. - Zwłaszcza, że jak pokazują najnowsze badania aplikacje monitorujące ryzyko zakażenia i wysyłające powiadomienia o kontakcie z koronawirusem (a taką jest STOP COVID) - niezależnie od liczby osób, które z nich korzystają - mogą skutecznie zmniejszyć liczbę zakażeń, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. A przecież na tym nam wszystkim zależy - dodaje.

Co bardzo ważne: aplikacja nie zbiera żadnych danych, nie śledzi lokalizacji, nie ma także dostępu do plików w telefonach użytkowników. Narzędzie spełnia wyśrubowane europejskie wymagania w zakresie ochrony prywatności i danych.

Aplikacja daje możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Z tej funkcji mogą skorzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka, jest niepokojący.

Więcej informacji na stronie: gov.pl/stopcovid

QUIZ: wiesz, jak się chronić przed wirusem?

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy