Cyfrowy kierowca. Czy i jak internet może pomóc kierowcom?

Życia bez internetu nie sposób dziś sobie wyobrazić. Sieć jest wszak naszym oknem na świat. I nie ma w tym nawet odrobiny przesady. Internet daje nam przecież dostęp do najświeższych informacji, pozwala nawiązać kontakt z przyjaciółmi i ułatwia załatwienie spraw, które jeszcze całkiem niedawno wymagały od nas stania w długich kolejkach do urzędowych okienek. Czy jednak na upowszechnieniu internetu rzeczywiście skorzystali wszyscy? Postanowiliśmy sprawdzić, jakie pożytki z cyfryzacji płyną dla kierowców.

Reklama

Świat w kieszeni

Do niezwykłej wszechstronności smartfonów zdążyliśmy już na dobre przywyknąć. To właśnie za ich pomocą płacimy dziś za zakupy, robimy przelewy czy wypłacamy pieniądze. To oczywiście nie wszystko. Współczesne komórki - do internetu podłączone właściwe przez cały czas - w niebywałym stopniu potrafią nam ułatwić podróżowanie.

Zaledwie kilkanaście lat temu każda dłuższa podróż oznaczała konieczność wcześniejszego zaplanowania trasy. Papierowa mapa Polski należała do standardowego wyposażenia rodzinnego samochodu. Dziś, jeśli w ogóle posiadamy ją w swoim schowku, to raczej z przyzwyczajenia i sentymentu. Funkcję współpasażera-pilota przejęły bowiem telefony komórkowe.

Mapy w smartfonie na dobre uwolniły nas od konieczności śledzenia swojej trasy na niepraktycznych, wielkich płachtach papieru. Dziś telefon podłączony do sieci nie tylko poprowadzi nas do celu najszybszą trasą, ale także na bieżąco poinformuje o utrudnieniach w ruchu. Jeśli te okażą się poważne, aplikacja szybko zaproponuje nam alternatywną trasę. Poinformuje nas również, ile zostało do najbliższej stacji benzynowej oraz ostrzeże o fotoradarach. System aktualizowanych na bieżąco map znajdziemy w praktycznie każdym smartfonie, nie tylko w najnowszych modelach. Jeżeli natomiast obawiamy się o zużycie danych, możemy pobrać interesującą nas trasę zawczasu, jeszcze w domu, będąc podłączonym do sieci Wi-Fi.

Uwaga, korek!

Mapy w smartfonie przydadzą się nam nawet jeżeli znamy swoje miasto jak własną kieszeń. Poinformują nas bowiem nie tylko o kierunku, w którym mamy jechać, ale także o bieżącej sytuacji na drogach w naszej okolicy. Dzięki ich pomocy, w czasie rzeczywistym, możemy śledzić, które ulice są zakorkowane, a więc lepiej poszukać dla nich objazdu. Oczywiście tak samo, jak na trasie, aplikacja podpowie nam ewentualną alternatywną, szybszą trasę omijającą zatory.

Systemy operacyjne w nowoczesnych smartfonach są zaprojektowane w taki sposób, by coraz skuteczniej uczyć się naszych przyzwyczajeń i nawyków, a jednocześnie jak najbardziej ułatwić nam życie. Nie zdziw się więc, jeżeli telefon zapyta cię o adres twojego domu czy pracy, a następnie - w porze, kiedy najczęściej się przemieszczasz - sam wyświetli informację o natężeniu ruchu w okolicy! To oczywiście tylko jedna z możliwości: jeśli tego nie chcesz, wcale nie musisz wpisywać w telefonie swojego adresu.

Parkowanie bez drobnych

Kiedy z pomocą podręcznego systemu nawigacji w smartfonie (omijając wszystkie korki!) dotrzemy już do celu podróży, często przyjdzie nam zaparkować w strefie płatnego parkowania. Niestety nie zawsze mamy przy sobie drobne na parkometr - a chyba każdy kierowca przynajmniej raz w życiu przekonał się, jak uciążliwe jest gorączkowe szukanie miejsca, gdzie rozmienimy grubszą gotówkę. Współcześnie możemy ułatwić sobie życie za pomocą aplikacji na telefon komórkowy, dzięki której w kilkanaście sekund dokonamy opłaty za parkowanie.

Zakup mobilnego biletu parkingowego jest równie nieskomplikowany, jak obsługa parkometru. W mobilnej aplikacji (sprawdzisz to na stronie wydziału komunikacji twojego miasta) podajemy numer rejestracyjny samochodu, wybieramy pożądany okres ważności biletu parkingowego i dokonujemy opłaty online. Jeśli załatwienie sprawy zajmie nam więcej czasu, niż zakładaliśmy, w razie potrzeby możemy zdalnie przedłużyć ważność biletu parkingowego jednym kliknięciem. Elektroniczne bilety parkingowe są dziś obsługiwane w większości polskich miast, nie tylko tych największych. Warto więc skorzystać z wygód, jakie dają nam nowoczesne technologie.

Smart-kierowcy korzystają z aplikacji

Mapy i elektroniczne bilety parkingowe są dla kierowcy ogromnym ułatwieniem - gdy już zaczniemy z nich korzystać, szybko zapominamy, jak w ogóle mogliśmy sobie bez nich radzić. Wyruszając w podróż, warto zaprzyjaźnić się z jeszcze jedną aplikacją, mianowicie mObywatelem.

mObywatel to aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji. W swoim telefonie powinien mieć ją każdy kierowa. Znajdziecie w niej takie usługi jak mTożsamość (to odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, możecie się nią wylegitymować w sytuacjach, w których nie jest wymagany dowód osobisty - na poczcie odbierając list polecony, w pociągach PKP Intercity, meldując się w hotelu, itp.), mLegitymacja (uczniowie znajdą szkolną, studenci - studencką). Kolejna usługa to mPojazd (aktualnie jest dostępna dla osób korzystających z telefonu z systemem Android).

- Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu - w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętamy terminów ważności ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu - aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli nam komunikat z przypomnieniem - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W mPojeździe znajdziesz też takie dane pojazdu jak marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Od teraz wszystko to masz pod ręką!

Notyfikacje na wagę złota

Jak przystało na wszystkie nowoczesne rozwiązania, usługę mPojazd wyposażono w funkcję automatycznych powiadomień. Oznacza to, że może ona wyświetlać na ekranie naszego smartfonu komunikaty przypominające o konieczności załatwienia rozmaitych urzędowo-administracyjnych formalności, o których zdarza nam się czasem zapomnieć. Chodzi tu zwłaszcza o odnowienie polisy OC lub przedłużenie ważności badania technicznego.

Od 1 października ubiegłego roku nie musimy wozić przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu. Jeśli jednak pojawi się potrzeba sprawdzenia jakichś informacji z tego dokumentu, w aplikacji mPojazd znajdziemy jego elektroniczną kopię.

Pamiętajmy jednak, że omawiane rozwiązanie jest na razie honorowane jedynie w naszym kraju! Wyjeżdżając za granicę, wciąż zatem musimy pamiętać o zabraniu kompletu "papierowych" zaświadczeń i dokumentów.

Wszystko, co ważne, w jednym miejscu

Informacje, które znajdziemy w usłudze mPojazd, dostępne są także w internetowym serwisie Mój Pojazd.

- Usługa wyświetla informacje o wszystkich pojazdach, których jesteśmy właścicielami, współwłaścicielami lub posiadaczami. Dzięki niej można sprawdzić takie dane jak terminy ważności polisy OC oraz badania technicznego - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Ponadto, znajdziemy tam dane dotyczące m.in. rejestracji, dokumentów, oznaczeń pojazdu, czy informacje o zmianie praw własności - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

E-usługi, które cieszą się największą popularnością

Odwiedziwszy witrynę, wybieramy odnośnik "Sprawdź swój pojazd", a następnie podążamy za podpowiedziami systemu). Zebrane tam dane - dotyczące rejestracji, podstawowych oznaczeń i parametrów pojazdu czy usterek ujawnionych w trakcie ostatniego badania technicznego - można sprawdzić całkowicie bezpłatnie, i to w dowolnym, dogodnym dla nas momencie. Wystarczy tylko, że będziemy mieli pod ręką urządzenie z dostępem do internetu.

Ale to jeszcze nie wszystko! Korzystając z nowoczesnych rozwiązań Ministerstwa Cyfryzacji, możemy sprawdzić nie tylko dane posiadanych przez nas samochodów, ale także zapoznać się z podstawowymi informacjami o pojazdach, którymi po drogach poruszają się inni kierowcy. Umożliwia to usługa Historia Pojazdu. Docenią ją niewątpliwie osoby, które wymarzonego auta szukają na rynku wtórnym.

Sprawdź swoje konto!

Za pośrednictwem internetu sprawdzimy również liczbę punktów karnych, które zdołaliśmy zgromadzić na swoim koncie. Nie ma wątpliwości, że rozwiązanie to docenią na przykład zapominalscy.

Aby zalogować się do usługi, potrzebujesz profilu zaufanego. Jak go założyć? O tym w kolejnej części tekstu.

Po zalogowaniu na swoje konto otrzymamy dostęp do informacji dotyczących punktów karnych, które "udało" nam się dotychczas zgromadzić. Jeśli zechcemy, będziemy je mogli wydrukować lub zapisać na dysku swojego komputera w formacie PDF - pamiętajmy tylko, że nie są to dokumenty urzędowe i nie mają mocy dowodowej (takie materiały zostaną nam udostępnione tylko w komisariacie policji).

Chcesz być smart? Załóż profil zaufany

Aby skorzystać z wielu e-usług, nie tylko tych dla kierowców, potrzebny jest profil zaufany. To nowoczesne, bezpieczne i niezwykle intuicyjne w obsłudze rozwiązanie, a co najważniejsze - całkowicie bezpłatne. Powstało przede wszystkim po to, aby przyspieszyć i uprościć proces weryfikacji tożsamości użytkownika chcącego skorzystać z rządowych serwisów i usług dostępnych w internecie.  

Dzięki profilowi zaufanemu uzyskamy dostęp nie tylko do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK2.0), ale także do Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) czy Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). To właśnie dzięki niemu złożymy online wniosek o nowy dowód osobisty, czy sprawdzimy, ile punktów karnych znajduje się na naszym koncie.

Profil zaufany możemy założyć na kilka sposobów. Najwygodniej będzie to oczywiście uczynić przez internet. Więcej informacji o tym jak go założyć znajdziecie na stronie www.pz.gov.pl. Obecnie profil zaufany ma już ponad 4,1 miliona Polaków. Dołącz do nich!

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje