Reklama

Reklama

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Sprawdź, czy śpimy dłużej czy krócej

Zmiana czasu na zimowy oznacza, że za oknem szybciej zrobi się ciemno. To wpłynie na nasz nastrój, codzienność i sposób funkcjonowania. Samo przestawienie wskazówek zegara również nie pozostanie bez wpływu na nasz organizm. Choć co rusz pojawiają się informacje, że koniec ze zmianą czasu już blisko, nie mamy dobrych informacji i w tym roku zmiana czasu na zimowy na pewno nastąpi. Kiedy przestawiamy zegarki?

Pomysł zmiany czasu przypisuje się nowozelandzkiemu entomologowi George'owi Hudsonowi. Praca zmianowa dawała mu czas wolny na badanie owadów i skłaniała do doceniania światła dziennego po godzinach. Obecnie nad sensem korzystania tylko z jednego wariantu zastanawia się coraz więcej krajów. Całkowicie ze zmiany czasu zrezygnowały Rosja, Islandia, Japonia czy Chiny.

Kiedy zmiana czasu na zimowy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi z 29 na 30 października. Tradycyjnie wskazówki zegarów zostaną przesunięte w nocy z soboty na niedzielę. Zmiana czasu na zimowy obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca, a na zimowy w ostatnią niedzielę października.

Reklama

Zmiana czasu na zimowy to również wątpliwości, czy śpimy dłużej, czy krócej. Dla lubiących się wylegiwać mamy dobre informacje - będziemy spali o godzinę dłużej. To dlatego, że zegarki przestawią się z godz. 3. w nocy na godz. 2

CZYTAJ TAKŻE: Zdziwisz się, kiedy jest pierwszy dzień jesieni. Już się rozpoczęła

Kiedy zmiana czasu? Rozporządzenie na najbliższe lata

Zmiana czasu na zimowy została ustalona na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026. Stąd wiemy, kiedy zmiana czasu na zimowy będzie miała miejsce w kolejnych latach. Wskazówki zegarków cofniemy

  • 29/30 października 2022 r.
  • 28/29 października 2023 r.
  • 26/27 października 2024 r.
  • 25/26 października 2025 r.
  • 24/25 października 2026 r.

Rozporządzenie Rady Ministrów definiuje jednocześnie terminy wprowadzenia czasu letniego. W najbliższych latach zegarki o godzinę do przodu przesuniemy w dniach:

  • 25/26 marca 2023 r.
  • 30/31 marca 2024 r.
  • 29/30 marca 2025 r.
  • 28/29 marca 2026 r.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza, że Polacy będą spać o jedną godzinę krócej. Zegarki wiosną przestawiamy z godz. 2. w nocy na godz. 3.

Dlaczego zmiana czasu na zimowy nie została anulowana?

W Polsce przestawiamy zegarki nieprzerwanie od 1977 roku. W roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której zdecydowana większość obywateli opowiedziała się za anulowaniem zmian czasu. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu od roku 2021.

Z planów jednak nie zostało nic, a Rada Unii Europejskiej musiała je przełożyć ze względu na pandemię koronawirusa. Dlatego zmiana czasu na zimowy ma miejsce również w październiku 2022 roku. Tak będzie przez kolejne cztery sezony. Jeżeli nic się nie zmieni, ostatni raz zmiana czasu będzie miała miejsce w 2026 roku

Na stałe zostanie czas zimowy czy czas letni?

Stosowanie czasu letniego z założenia ma przynieść oszczędności energii elektrycznej. Według badań, w Polsce większość z nas jest bardziej aktywna po godz. 19., niż przed szóstą rano. Korzystanie z czasu letniego przyniosłoby więc korzyści, jednak przy rosnącej wydajności źródeł światła oszczędności są względnie niewielkie.

Ciekawe wyniki przyniosły wyniki badań naukowców z USA. W stanie Indiana zmiana czasu na letni powoduje więcej strat niż korzyści w rachunkach. Tłumaczono to zwiększonym korzystaniem z klimatyzatorów i wentylatorów. 

CZYTAJ TAKŻE:

Od 2023 roku czas letni na stałe. Senat zatwierdził ustawę

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy