Reklama

Reklama

WOŚP 2022. Ile jeszcze zostało do 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy odbędzie się już po raz 30. Jak zwykle, oprócz zbiórki pieniędzy przewidziane są liczne koncerty i atrakcje. Na jaki dzień zaplanowany jest finał WOŚP 2022 i w jaki sposób można do niego dołączyć?

Finał WOŚP 2022 to jedno z najważniejszych styczniowych wydarzeń, którego głównym organizatorem jest Jurek Owsiak. Tym razem fundusze zebrane do puszek oraz w czasie licytacji zostaną przeznaczone na  zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

30. finał WOŚP - jakie były początki Orkiestry?

Pierwszy koncert charytatywny pod hasłem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w 1992 r. w Ciechocinku, a następny w czasie festiwalu w Jarocinie. Od 1993 r. coroczny finał WOŚP transmitowany był na żywo ze studia telewizyjnego, gromadząc przed odbiornikami miliony widzów.

Reklama

Jak podaje oficjalna strona Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w ciągu ostatnich 29 lat fundacja zebrała aż 1,5 mld złotych, za które kupiono ponad 67 300 różnorodnych urządzeń medycznych. Czerwone serduszka będące symbolem akcji można zobaczyć na sprzętach ratujących życie znajdujących się na większości oddziałów szpitalnych, w karetkach oraz poradniach specjalistycznych. Środki zebrane podczas WOŚP umożliwiły również m.in. wykonywanie bezpłatnego badania przesiewowego słuchu u noworodków.

W tym roku zbiórka w ramach WOŚP przeznaczona jest na profilaktykę i leczenie wzroku małych pacjentów i odbędzie się pod hasłem "Przejrzyj na oczy".

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Kiedy finał w 2022?

Mimo że finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, liczne wydarzenia i akcje internetowe wspierające fundację odbywają się już od początku grudnia. Zainteresowani mogą m.in. licytować wystawione na Allegro przedmioty, wrzucić datki do znajdujących się w sklepach oraz licznych instytucjach użytku publicznego puszek lub przelewać pieniądze bezpośrednio na konto fundacji.

Tegoroczny finał WOŚP 2022 odbędzie się 30 stycznia. Jest to ostatni dzień ferii zimowych w województwach: małopolskim, wielkopolskim, świętokrzyskim, lubuskim oraz kujawsko-pomorskim.

W tym dniu na ulicach pojawią się wolontariusze, zbierający środki do specjalnie oznakowanych puszek. Każdy z nich będzie posiadał również pozwalający na sprawdzenie tożsamości identyfikator. Od kilku lat, oprócz kwestowania na ulicach możliwe jest także zbieranie pieniędzy do wirtualnej skarbonki WOŚP. Ten sposób jest chętnie wybierany przez wolontariuszy szczególnie w czasach pandemii.

Czytaj też: Ford Sierra - 30-letnie auto z 1. finału WOŚP trafiło na aukcję 

WOŚP. Światełko do nieba 2022

Tradycyjnym elementem każdego finału WOŚP jest tzw. światełko do nieba, odbywające się w całej Polsce o godz. 20. 00. Jest to kulminacyjny i bardzo symboliczny moment zbiórki, w czasie którego uczestnicy zapalają lampki, świece lub zimne ognie i unoszą je w górę, kierując - jak zwykł mawiać Jurek Owsiak - w stronę dobrych aniołów. Często towarzyszy mu również pokaz sztucznych ogni lub pokazy laserowe.

WOŚP 2022. Jakie atrakcje będą towarzyszyły zbiórce pieniędzy?

Sztaby WOŚP zostały utworzone w większości polskich miast. Gromadzą one wolontariuszy oraz odpowiadają za organizację wydarzeń towarzyszących. Do najpopularniejszych z nich należą koncerty oraz  Bieg Wielkich Serc. Przewidziano również liczne atrakcje dla dzieci, naukę udzielana pierwszej pomocy, czy specjalny bieg dla psów. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Ze względu na ograniczenia pandemiczne na większości z nich obowiązują jednak limity miejsc.

W Warszawie 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tradycyjnie odbędzie się przed Pałacem Kultury i Nauki. W Krakowie natomiast większość wydarzeń będzie miała miejsce na Rynku Głównym.

Szczegółowe informacje dotyczące organizacji finału WOŚP 2022 w danym mieście oraz listę przewidzianych atrakcji można znaleźć na stronie WOŚP.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL