Reklama

Reklama

Włochy: Pies ofiarą błędu lekarskiego, sąd przyznał odszkodowanie

We Włoszech pies, który padł ofiarą błędu medycznego, wygrał w sądzie z weterynarzami - tak media podsumowują pierwszy taki proces w tym kraju. Sąd w Genui nakazał lekarzom zapłacić 4500 euro odszkodowania właścicielce suczki o imieniu Yuma za nieudaną operację.

Właścicielka Yumy skierowała sprawę przeciwko dwóm weterynarzom po operacji, jakiej poddali jej psa po stwierdzeniu u niego dysplazji stawu biodrowego. W wyniku zabiegu chirurgicznego doszło do uszkodzenia nerwu kulszowego, co spowodowało, że Yuma nie stawia już tylnej łapy na ziemi i kuleje.

Badania i ekspertyzy potwierdziły, że doszło do tego z powodu źle przeprowadzonej operacji, wskutek której suczka - mieszaniec - będzie już zawsze kuleć. Sąd uznał, że właścicielka psa doznała "strat moralnych" i nakazał wypłatę zadośćuczynienia.

Reklama

To wyrok nie mający we Włoszech precedensu - zauważono. Oznacza on, że sprawy dotyczące błędów lekarskich mogą dotyczyć od tej pory także weterynarzy i czworonogów.

Zwycięstwo jest tym większe - podkreśla się - że obrona weterynarzy w czasie procesu starała się umniejszyć znaczenie błędu, argumentując również, że Yuma nie jest nawet psem rasowym, lecz zwykłym kundlem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje