Reklama

Reklama

Wielka asteroida minie Ziemię w "niekomfortowej" odległości

​Asteroida wielkości Skały Gibraltarskiej minie Ziemię 19 kwietnia - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Astronomowie określili, że asteroida znajdzie się w bezpiecznej, ale "niekomfortowej" odległości od naszej planety.

"Choć nie ma możliwości, aby asteroida zderzyła się z Ziemią, będzie bardzo blisko" - czytamy w oświadczeniu NASA. Szeroka na 650 metrów asteroida "2014-JO25" znajdzie się w odległości miliona 800 tysięcy kilometrów. To dystans mniejszy niż pięciokrotność odległości księżyca od Ziemi.

Reklama

Asteroida zbliży się do Ziemi po okrążeniu słońca, następnie skieruje się w stronę Jowisza, by ostatecznie ponownie zwrócić się w kierunku centrum układu słonecznego. Mniejsze asteroidy otaczają Ziemię kilka razy w tygodniu. Ostatnio tak duże ciało niebieskie minęło Ziemię w 2004 roku. Następne takie zdarzenie ma mieć miejsce za 10 lat, gdy szeroka na 800 metrów asteroida "199-AN10" zbliży się do naszej planety na jeden dystans księżycowy, czyli na 380 tysięcy kilometrów.

Asteroida, która 19 kwietnia minie Ziemię, nie zbliży się ponownie do naszej planety do 2600 roku. Pasjonaci będą mogli oglądać "2014-JO25" przez teleskopy w nocy od 17 kwietnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy