Reklama

Wichury i trąby powietrzne w Polsce. Gdzie i kiedy było najgorzej?

Przed nami kilka dni z potężnymi wichurami, silnymi porywami wiatru i gwałtownymi burzami. IMGW nie pozostawia złudzeń - najbliższe dni będą pełne gwałtownych zjawisk pogodowych. Jednak obecne wichury i nawałnice nie są najsilniejszymi, jakie odnotowano w Polsce. Wiecie, że ponad 90 lat temu w Lublinie wiał tak silny wiatr, że zrzucał wagony kolejowe z torów?

W całym kraju obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Miejscami porywy mogą przekraczać 100-120 km/h. Od rana straż pożarna otrzymuje coraz więcej zgłoszeń.

Do tragicznych wydarzeń doszło już w Krakowie, gdzie przewrócił się żuraw wieżowy. Zginęły dwie osoby. W gminie Dobrzyca z kolei przeszła najprawdopodobniej trąba powietrza, która spowodowała zniszczenia w około 50 domach.

Silny wiatr na Śnieżce i w Tatrach

Jedne z najsilniejszych wichur w Polsce miały miejsce w górach. Prawdziwą królową wiatrów jest Śnieżka w Karkonoszach na granicy polsko-czeskiej. 21 lutego 2004 roku miała tam miejsce wichura, podczas której prędkość wiatru wynosiła 234 km/h. Jednak największe porywy wiatru na szczycie Śnieżki osiągały aż 345 km/h.

Reklama

Powodem tak silnych wiatrów na Śnieżce jest jej ukształtowanie. Ze względu na to, że łagodny masyw nie jest zalesiony, wiatr może tam osiągać ogromne prędkości.

Silny wiatr wieje też często m.in. na Kasprowym Wierzchu, gdzie porywy osiągają do 288km/h.

Lublin. Wichura zrzucała wagony z torów kolejowych

Jedną z najsilniejszych wichur odnotowano także w Lublinie w 1931 roku. Porywy wiatru sięgały wówczas 335 km/h. Nad miastem przetoczyła się trąba powietrzna. Jak podaje przedwojenna prasa, wiatr na długości ponad 20 km zrzucał wagony kolejowe z torów, wyrywał drzewa z korzeniami, wyginał konstrukcje stalowe, a nawet zmiótł z powierzchni ziemi budynki o murach półmetrowej grubości.

Prędkość wiatru oficjalnie przekroczyła wówczas 335 km/h, jednak zdaniem fachowców, tornado mogło być jeszcze silniejsze.

 

 

  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wichury | wichury w Polsce | silny wiatr | trąba powietrzna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy