Reklama

"Wiadomość od obcych". Naukowcy zajmą się dekodowaniem sygnału

Marsjański orbiter prześle zakodowany sygnał na Ziemię w środę o godzinie 21:00 czasu polskiego. Jego przechwyceniem zajmą się trzy teleskopy rozsiane po całym świecie. Wiadomość odbiorą dokładnie 16 minut od momentu nadania. Eksperyment jest inicjatywą Instytutu SETI, zajmującego się poszukiwaniem obcych cywilizacji we wszechświecie. To będzie pierwsza taka próba w historii - mówią pomysłodawcy. Test ma na celu przygotowanie planu działania na wypadek faktycznego odebrania informacji od istot pozaziemskich.

24 maja Ziemia ma otrzymać pierwszą "obcą" wiadomość z Marsa - podaje "Daily Mail". Dla naukowców to nie będzie jednak zaskoczenie, ponieważ wszystko jest dokładnie zaplanowane. Nadzorujący eksperyment Instytut SETI (ang. Search for Extraterrestrial Intelligence) prześle zakodowany sygnał z satelity orbitującego wokół Czerwonej Planety do trzech potężnych teleskopów na Ziemi.

Udział w tym przełomowym przedsięwzięciu wezmą: Allen Telescope Array (ATA) w Kalifornii (USA), Robert C. Byrd z Green Bank Observatory (GBT) w Zachodniej Wirginii i Medicina Radio Astronomical Station w północnych Włoszech.

Reklama

Astronomowie tłumaczą, że jest to konieczne, by przygotować naukowców do "głęboko transformującego doświadczenia dla całej ludzkości", kiedy faktycznie istoty z innego świata się z nami skontaktują.

Odbiorą sygnał z kosmosu. Ma pochodzić od "obcych"

Zespół utrzymuje w tajemnicy kluczowe szczegóły dotyczące przebiegu eksperymentu - w tym rodzaj sygnału i jego zawartość. Wysłane tym sposobem fale radiowe potrzebują od pięciu do 20 minut, aby dotrzeć z Marsa na Ziemię.

Milczenie na temat międzyplanetarnego testu jest uzasadnione - zakodowana transmisja zostanie udostępniona opinii publicznej, co znacząco ułatwi dekodowanie przekazu.

Należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej orbiter Marsa prześle zakodowaną wiadomość o godz. 21:00 czasu środkowoeuropejskiego. Jej odbiór nastąpi dokładnie 16 minut później. W tym czasie sygnał pokona w kosmosie blisko 300 mln km.

Gdy transmisja zostanie w całości przesłana, naukowcy przetworzą go i udostępnią do wiadomości publicznej w celu rozszyfrowania przekazu.

Sygnał zostanie wysłany na Ziemię przez sondę ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO), która od 2016 roku bada atmosferę czwartej planety Układu Słonecznego.

Daniela dePaulis, wizjonerska artystka stojąca za projektem "A Sign in Space" (tłum. znak w kosmosie), powiedziała w oświadczeniu, że "ludzkość od zawsze szukała znaczenia w potężnych i transformujących zjawiskach".

"Otrzymanie wiadomości od cywilizacji pozaziemskiej byłoby głęboko transformującym doświadczeniem dla całej ludzkości. 'A Sign in Space' oferuje bezprecedensową możliwość namacalnego przećwiczenia i przygotowania się do tego scenariusza poprzez globalną współpracę, wspierając otwarte poszukiwanie sensu we wszystkich kulturach i dyscyplinach" - podsumowała znaczenie kosmicznego eksperymentu jego pomysłodawczyni.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mars | UFO | Kosmos | naukowcy | astronomowie | planety | Układ Słoneczny | Wszechświat

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy