Wąż Eskulapa. Największy polski wąż ma ponad dwa metry. Gdzie można go znaleźć?
Węża Eskulapa każdy z nas widział. Jako symbol medycyny i farmacji jest znakiem każdej apteki. Na żywo jednak widziało go niewielu. Ten najdłuższy wąż w Polsce prowadzi bardzo skryte życie. Lubi ciepłe zakamarki, a poluje często o zmierzchu. Wyjaśniamy, czy wąż Eskulapa jest groźny i gdzie w Polsce można go spotkać.

Jak wygląda wąż eskulapa?
Wąż eskulapa może mieć ponad dwa metry długości. W Polsce nie ma węży większych od niego, choć największy przedstawiciel tego gatunku znaleziony w Bieszczadach miał 170 cm. Samiec waży około 750 g, samica 500 g. Samice węża eskulapa są więc mniejsze od samców, co akurat w świecie węży jest ewenementem.
Największego węża w Polsce wyróżnia błyszczący, oliwkowy grzbiet. Jest on jaśniejszy w okolicach głowy. Część brzuszna ma kolor słomkowy, czasem nakrapiany brązowymi plamkami.
Gdzie można spotkać największego węża w Polsce?
Węża Eskulapa w Polsce można spotkać tylko w Bieszczadach. Jedynym pewnym stanowiskiem tego węża w naszym kraju jest Otryt i okolice, w tym rezerwat przyrody Krywe. Wąż eskulapa nie lubi zmieniać swojego miejsca zamieszkania, opuszcza je tylko, aby polować, znaleźć partnera i złożyć jaja.
Mimo że dokładnie wiemy, gdzie żyje największy wąż w Polsce, niełatwo go spotkać. Wąż eskulapa prowadzi skryty tryb życia. Choć lubi ciepło, rzadko kiedy wyleguje się bezpośrednio na słońcu. Szuka sobie szczelin między skałami lub gałęziami.
Ze względu na rzadkość występowania wąż eskulapa jest wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek krytycznie zagrożony.
Czy wąż Eskulapa jest jadowity?
Wąż eskulapa, choć duży, nie jest groźny dla człowieka. Żywi się małymi ssakami, gadami, płazami. Chwyta je i dusi tak długo, aż zdechną, a potem połyka w całości. Nie paraliżuje swych ofiar jadem, bo go nie wytwarza. Wąż eskulapa nie jest bowiem jadowity.
Jego skłonności do duszenia również nie zagrażają człowiekowi. Jego ofiary mają znacznie mniejsze gabaryty, nie jesteśmy dla niego smacznym kąskiem. Również w sytuacji zagrożenia życia swojego czy młodych, największy wąż w Polsce nie będzie atakował człowieka.

Co ma wąż do apteki?
Wąż eskulapa swoją nazwę zawdzięcza mitologii greckiej. Heros Asklepios (Eskulap) był bogiem medycyny. Pewnego dnia zabił węża, a wówczas podpełznął do niego inny wąż i wskrzesił kolegę ziołem. Eskulap zabrał mu zioło, a laska z owiniętym wokół wężem stała się symbolem boga medycyny i farmacji.
Symbol węża owiniętego wokół laski eskulapa do dziś widnieje na aptekach, karetkach, szpitalach i ośrodkach zdrowia. Linienie węża jest symbolem odradzającego się życia i ozdrawiania.
Czytaj też: