Wakacje nad morzem za wolontariat? W sieci pojawiła się zaskakująca propozycja
Wakacje nad Bałtykiem za darmo? Przy obecnych cenach noclegów, nadmorskich atrakcji i ryb w smażalniach to brzmi jak spełnienie marzeń fanów Wybrzeża. Darmowy pobyt nad morzem oferuje Fundacja Bałtyk 2.0. Jest jednak jeden - lecz jakże szlachetny - warunek.

Morza szum, ptaków śpiew… aż chciałoby się zanucić "Czerwone gitary". To wszystko i o wiele więcej czeka już niedługo szczęśliwców, którzy zostaną zakwalifikowani do wolontariatu na Półwyspie Helskim. Ich praca ma polegać na sprzątaniu plaż w zamian za wikt i opierunek. Jest to zatem połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Wakacje 2025 nad Morzem Bałtyckim za darmo? Jest sposób
"Nie masz planów na wakacje, a chcesz je spędzić w kreatywny sposób? To nie tylko sama praca, ale i szansa na poznanie nowych ludzi podczas aktywności w czasie wolnym, który fajnie wam zorganizujemy" - czytamy na stronie Fundacji Bałtyk 2.0.
Zadaniem wolontariuszy ma być usuwanie śmieci z plaży, brzegu, a czasem nawet z wody. "Dzięki temu chronimy ekosystem Bałtyku realnie przyczyniając się do ochrony zwierząt i roślin żyjących w morzu oraz na wybrzeżu" - zapewnia w ogłoszeniu Fundacja.
Osoby, które dostaną się na wolontariat, będą pracować ok. sześć godzin dziennie w terenie. Jednak praca to nie wszystko. Organizator przewidział atrakcje, które pomogą zrelaksować się po intensywnym dniu i skorzystać z uroków morskiego klimatu.
Wolontariuszy czeka wspólne pływanie na SUPach, ognisko integracyjne, siatkówka i joga na plaży, zajęcia artystyczne, a nawet rejsy widokowe. Chętni skorzystają również z lekcji kitesurfingu, a zmęczonych aktywnością fizyczną Fundacja zaprosi do kina plenerowego. Wśród atrakcji organizatorzy przewidzieli również niespodziankę.
Jak aplikować na wolontariat nad morzem?
Aby wziąć udział w rekrutacji na wolontariat na Półwyspie Helskim, należy zaobserwować na Instagramie profil @baltyk20 (oficjalny profil Fundacji Bałtyk 2.0), a następnie udostępnić post o wolontariacie w swojej relacji. Przyszli wolontariusze powinni również zakupić specjalną bransoletkę, z której dochód wspiera działania Fundacji.
"Każda sprzedana bransoletka przyczynia się do usunięcia około pięciu kilogramów śmieci z naszych plaż" - przekonują organizatorzy. Koszt bransoletki to 49 zł.
Ostatnim krokiem jest wypełnienie formularza rejestracji. Należy w nim m.in. podać dane personalne i kontaktowe, przesłać aktualne zdjęcie, przedstawić dowód zakupu bransoletki i odpowiedzieć na pytanie dotyczące ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych w kontekście wolontariatu.
Fundacja zaprasza wolontariuszy, którzy ukończyli 16. rok życia. Jeśli masz poniżej 18 lat, musisz dołączyć pisemną zgodę opiekuna prawnego. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 czerwca.
Wolontariat nad morzem - co zabrać?
Biorąc udział w wolontariacie Fundacji Bałtyk 2.0 nie musisz specjalnie się przygotowywać. Organizator zapewnia zakwaterowanie na kempingu, prowiant wyprawowy, ubezpieczenie NNW, odzież roboczą i niezbędne narzędzia oraz bezpłatne atrakcje dla uczestników.
Należy jedynie zapewnić sobie dojazd i zabrać niezbędne rzeczy, takie jak: dokument tożsamości, krem z filtrem, strój sportowy i kąpielowy, a także kurtkę przeciwdeszczową lub ciepłą bluzę. Pogoda nad Bałtykiem bywa kapryśna, dlatego warto zadbać o odpowiedni ubiór.
Wolontariat nad morzem - turnusy
Organizatorzy wolontariatu na Półwyspie Helskim zaplanowali osiem turnusów. Pierwszy zaczyna się 2 lipca, zaś ostatni kończy 30 sierpnia. Każdy trwa cztery dni. Na jeden turnus przewidziano dziesięciu wolontariuszu plus kadrę.
Jak podkreśla Fundacja, wysłanie zgłoszenia nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na wolontariat. W przypadku odpowiedzi pozytywnej, udział w turnusie należy potwierdzić mailowo do trzech dni przed jego rozpoczęciem. Ogłoszenie wyników nastąpi 24 czerwca.