Reklama

Uzależnienie od smartfona wpływa na jakość snu

Uzależnienie od smartfona skutkuje słabym snem - wynika z badania opublikowanego w piśmie naukowym "Frontiers in Psychiatry". Eksperci wymieniają sposoby walki z nadmiernym używaniem smartfonu czy internetu i radzą, co zrobić, by poprawić jakość snu.

Badacze przyjrzeli się korzystaniu ze smartfonów przez 1043 studentów w wieku od 18 do 30 lat w londyńskim King's College. Naukowcy poprosili studentów osobiście i online o wypełnienie dwóch kwestionariuszy dotyczących jakości ich snu i korzystania ze smartfonów.

Prawie 40 proc. badanych uzależnionych

Używając 10-pytaniowego formularza, który został opracowany do oceny uzależnienia od smartfonów u dzieci, prawie 40 proc. studentów uniwersytetu zakwalifikowało się jako uzależnieni od smartfonów - wynika z badania.

Okazało się to zgodne z innymi zgłoszonymi badaniami w populacjach młodych dorosłych na całym świecie, gdzie odsetek uzależnionych wynosi 30-45 proc. - napisali autorzy badania. "Późna pora korzystania z telefonu była również istotnie związana z uzależnieniem od smartfona, przy czym korzystanie z telefonu po godzinie pierwszej w nocy wiązało się z trzykrotnie większym ryzykiem" - napisali autorzy badania.

Reklama

Korzystanie ze smartfonów, a jakość snu

Studenci, którzy zgłosili, że bardzo często korzystają z telefonów komórkowych, w kwestionariuszach zaznaczyli również słabą jakość snu. Jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że nadmierne korzystanie ze smartfonów w nocy wiąże się z trudnościami w zasypianiu, skróceniem czasu trwania snu i zmęczeniem w ciągu dnia. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że korzystanie ze smartfonów przed snem może opóźniać rytm okołodobowy, czyli normalny rytm snu i czuwania organizmu - podaje CNN.

Sposób na lepszy sen

"Zasada nr jeden to żadnych komputerów, telefonów komórkowych ani palmtopów w łóżku i co najmniej godzinę przed snem" - powiedział CNN dr Vsevolod Polotsky, który kieruje podstawowymi badaniami nad snem w oddziale medycyny płuc i intensywnej terapii w amerykańskim Johns Hopkins University School of Medicine. A to dlatego, że "każde źródło światła LED może dodatkowo tłumić poziom melatoniny". Melatonina, wydzielana w 24-godzinnym rytmie okołodobowym, jest często określana jako "hormon snu", ponieważ śpimy lepiej w nocy, kiedy jej poziom jest najwyższy.

Naukowcy niezgodni

"To jest badanie przekrojowe i jako takie nie może prowadzić do żadnych jednoznacznych wniosków na temat korzystania z telefonu jako przyczyny obniżonej jakości snu" - uważa Bob Patton, cytowany przez CNN wykładowca psychologii klinicznej na Uniwersytecie w Surrey. "Daje jednak pewne przekonujące dowody, że sposób korzystania ze smartfona i związane z tym konsekwencje to ważne czynniki w odniesieniu do pojawiającego się zjawiska 'uzależnienia od smartfonów" - przyznał Patton, który prowadzi na uniwersytecie grupę badawczą ds. uzależnień od narkotyków, alkoholu oraz ds. zachowań uzależniających.

Z kolei Andrew Przybylski, starszy pracownik naukowy i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Oksfordzkim, nie zgodził się z tym, że nauka zatwierdziła wszelkie "tak zwane uzależnienie od smartfonów, ponieważ nie jest ono uznawane przez żaden światowy organ zdrowia i nie jest zaburzeniem psychiatrycznym". Badacz zalecił ostrożność w wyciąganiu wniosków na podstawie omawianego badania.

Jego autorzy przyznali, że nie jest ono doskonałe, ale stwierdzili: "Jeśli uzależnienie od smartfonów byłoby przedmiotem zainteresowania klinicznego, osoby korzystające z telefonów po północy lub używające ich przez cztery lub więcej godzin dziennie prawdopodobnie byłyby w grupie wysokiego ryzyka".

Uzależnienie od telefonu komórkowego jest również znane jako nomofobia - określenie na strach przed brakiem możliwości korzystania z telefonu komórkowego czy innego inteligentnego urządzenia - podaje CNN.

Wskazówki ekspertów

Eksperci mają kilka wskazówek, jak poradzić sobie z nadmiernym używaniem smartfonu czy internetu: trzeba zaplanować przerwy w pracy, a także wyłączać telefon o określonych porach dnia, np. podczas spotkań, obiadu, zabawy z dziećmi i oczywiście jazdy samochodem - podaje stacja.

Eksperci radzą, by nie korzystać z aplikacji na urządzeniach mobilnych, usunąć z telefonu aplikacje mediów społecznościowych, takie jak Facebook czy Twitter, i zaglądać do nich tylko z laptopa. Specjaliści zalecają też przełączyć kolory ekranu komórki na czerń i biel, gdyż kolory są bardziej wciągające. Polecają zastąpić czas spędzany na używaniu smartfona zdrowszymi czynnościami, takimi jak medytacja czy interakcja z prawdziwymi ludźmi, nie zabierać telefonu komórkowego do łóżka oraz używać staromodnego budzika zamiast alarmu z komórki.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy