Reklama

Reklama

USA: Amerykanki coraz później rodzą dzieci

​Średni wiek Amerykanek, w którym rodzą pierwsze dziecko, wzrasta i w 2014 roku wyniósł 26,3 lat życia - wynika z danych Narodowego Centrum Statystyk Zdrowotnych w USA.

W 2000 roku średni wiek matek w chwili pierwszego porodu wynosił 24,9 lat - poinformowało Narodowe Centrum Statystyk Zdrowotnych w USA. Z raportu wynika również, że 30 lat wcześniej, w 1970 roku, średni wiek kobiety w USA przy narodzinach pierwszego dziecka wynosił 22 lata.

Naukowcy twierdzą, że zmiany te są bardzo istotne, ponieważ posiadanie dzieci w późniejszym wieku może mieć wpływ na ogólną wielkość rodziny i wzrost populacji.

Lekarze i specjaliści informują jednak, że wraz z wiekiem matki zwiększa się również ryzyko urodzenia dziecka z wadami genetycznymi.

Reklama

Gwałtowne zmiany

Główną przyczyną wzrostu średniego wieku kobiet rodzących po raz pierwszy, jest gwałtowny spadek ciąż nastolatek w Stanach Zjednoczonych. W latach 2000-2014 o 42 proc. zmniejszyła się liczba dziewczyn, rodzących przed 20. rokiem życia.  

Wzrasta z kolei liczba kobiet rodzących w wieku około 30 lat, co jest związane z chęcią rozwoju zawodowego przed posiadaniem pierwszego potomka.

Trendy te są odbiciem ogólnych zmian społecznych w USA. Kobiety później wychodzą za mąż i odkładają macierzyństwo. Wolą skupić się na karierze zawodowej, na co pozwala im bardzo dobre wykształcenie.

Od 2000 do 2014 roku, odsetek urodzeń pierwszych dzieci wśród kobiet w wieku 30-34 lat wzrósł o 28 proc. - wynika z raportu Narodowego Centrum Statystyk Zdrowotnych w USA.

O 23 proc. w ostatnich 15 latach wzrosła także liczba kobiet rodzących pierwsze dziecko po 35. roku życia. Jak wynika z raportu, to zjawisko wciąż stosunkowo rzadkie, które stanowi tylko 9 proc. wszystkich urodzeń w Stanach Zjednoczonych. 

Reklama

Reklama

Reklama