Reklama

Trzyletni Haryz Naim najmłodszym członkiem Mensy

Trzyletni Malezyjczyk Haryz Naim został w tym miesiącu najmłodszym obecnie członkiem Mensy - międzynarodowego stowarzyszenia ludzi o wysokim ilorazie inteligencji. Mieszkający na co dzień w Wielkiej Brytanii chłopiec ma iloraz inteligencji 142, co sytuuje go wśród 0,3 procent populacji.

Oboje jego pochodzący z Malezji rodzice studiowali inżynierię. Zdali sobie sprawę, że chłopiec jest dużo inteligentniejszy od rówieśników, kiedy poszedł do przedszkola. Jak podaje w poniedziałek malezyjski dziennik "The Star" jeszcze zanim tam trafił, zaczął samodzielnie czytać, a mówił już w wieku siedmiu miesięcy.

Jego matka, Anira Asyikin powiedziała mediom, że chłopiec lubi opowiadać o kosmosie i liczbach, uwielbia też czytać książki i rozmawiać ze starszymi. Poza tym jednak robi wszystko to, co dzieci w jego wieku: lubi wskakiwać do kałuż, malować, śpiewać i zadawać pytania. Często ogląda też w telewizji programy dla dzieci.

Reklama

Gdy Haryz miał dwa lata, jego rodzice założyli dla niego kanał w serwisie YouTube, w którym umieścili filmy, na których chłopiec odpowiada na pytania i opowiada po angielsku wymyślone przez siebie bajki. Jak mówi cytowana przez "The Star" jego matka, angielski nie jest jego pierwszym językiem, bo w domu rodzina rozmawia głównie po malajsku.

"Mamy nadzieję zapewnić mu środowisko, które będzie go motywowało do nauki. Ale najważniejsze, żeby był zadowolony ze wszystkiego, co zrobi, a my będziemy z niego dumni bez względu na to, co osiągnie" - zapowiada.

Haryz - choć najmłodszy obecnie - nie jest jednak najmłodszym członkiem Mensy w historii. Ci w chwili dołączenia mieli 2 lata.

 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy