Ten region Polski zachwyca od lat. Zyskał dzięki temu niecodzienną nazwę
Mieszkańcy Szwajcarii Kaszubskiej są przekonani, że Bóg obdarzył to miejsce osobliwymi cechami. Wyróżnia je urozmaicony krajobraz, własna kultura i język Kaszubów, którzy żyją tu od ponad tysiąca lat.

Jeszcze starsza jest nazwa regionu, która - podobnie jak inne Szwajcarie (np. Bałtowska, Żelichowska) - ma charakter porównawczy. A że Szwajcaria Kaszubska to najbardziej pagórkowata część Pojezierza Kaszubskiego, łatwo wpaść na trop inspiracji, którą były oczywiście górzyste pejzaże Szwajcarii.
Szwajcaria Kaszubska - kto rozpowszechnił nazwę?
Określenia Szwajcaria Kaszubska zaczęto używać w drugiej połowie XIX wieku. Spopularyzowali je niemieccy i polscy turyści oraz geografowie. Jako pierwsi użyli tej nazwy prawdopodobnie podróżnicy lub autorzy przewodników.
Ich celem było oddanie atrakcyjności regionu, a w tamtych czasach nic nie mogło równać się malowniczej Szwajcarii uznawanej za wzorzec piękna krajobrazu.
Jeśli jednak choć raz odwiedzicie Szwajcarię Kaszubską, przekonacie się, że jej pejzaże śmiało mogą stawać w szranki z alpejskimi o tytuł najbardziej malowniczych w Europie. Wszak to tu znajdziemy liczne jeziora i bujną zieleń. W głębokich dolinach wypatrzymy polodowcowe oczka i wąwozy dające schronienie przed palącym letnim słońcem.
Niegdyś nazwa Szwajcaria Kaszubska odnosiła się jedynie do pobliskich Kartuz, obecnie obejmuje większy obszar powiatu kartuskiego i kościerskiego.
Co warto zobaczyć w Szwajcarii Kaszubskiej?
Gdzieś pośród samotnych wiejskich gospodarstw, osad i pól przebija się kultura kaszubska. Słychać ją w kaszubskim języku (uznawanym za regionalny!), bogatej tradycji, muzyce i sztuce ludowej, która kaszubskimi haftami stoi.
Nie można nie wspomnieć o tutejszej kuchni, dumnie reprezentowanej przez śledzie. W Szwajcarii Kaszubskiej zjemy też słynne plince, czyli placki ziemniaczane podawane z kwaśną śmietaną i… dżemem! Region zaskakuje nie tylko kuchnią, ale też osobliwością w postaci dwujęzycznych tablic miejscowości, czy tłumaczeń na język kaszubski - nawet Biblii i takich książek jak np. "Mały Książę".
Opuszczając osady dawnej Puszczy Kaszubskiej również nie będziemy się nudzić. Z wycieczki po kaszubskiej tradycji i kulturze przeniesiemy się bowiem wprost na łono natury. Region zachęca do odwiedzin o każdej porze roku. Wiosną nie brakuje tutaj rozkwitających w wąwozach i dolinach kwiatów, z kolei lato kusi krystalicznie czystą wodą tysiąca jezior i zielonymi wzniesieniami. To idealne miejsce na piesze wędrówki. Nie zawiodą się również rowerzyści czy kajakarze.
Najpiękniej jest tu chyba jesienią. Zbocza i wzgórza, zwłaszcza w rejonie Wieżycy, zdobi mozaika brązu, pomarańczy i żółci. Nad ranem snująca się po dolinach mgła kontrastuje z czerwonymi dębami i ognistymi klonami, tworząc inspirujący krajobraz zarówno dla poetów, jak i prozaików. Śmiało jednak zaryzykujemy stwierdzenie, że aura tajemniczości ogarnie nawet mocno stąpających po ziemi wędrowców.
Szwajcaria Kaszubska - najpiękniejsze trasy
A jest gdzie wędrować! Jeziora rynnowe wciśnięte między zalesione wzgórza tworzą krajobraz Szwajcarii Kaszubskiej wyróżniający ją w skali całego kraju. Na swój najwyższy szczyt, czyli Wieżycę (328,6 m n.p.m.), zapraszają Wzgórza Szymbarskie. Urokliwe tereny między jeziorami: Rekowo, Kłodno i Białe można zwiedzić, spacerując trasą czerwoną - z Chmielna do zamku w Łapalicach.
Wprawnych kolarzy zachwyci z kolei trasa rowerowa "Kamienne Kręgi i okolice Zdunowic", zaś fanom zacisznych miejsc i budynków sakralnych spodoba się Kartuska Przyrodnicza Trasa Rowerowa.
Jeziora Raduńskie są idealne do uprawiania kajakarstwa, żeglarstwa i kąpieli, zaś jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc regionu to punkt widokowy Złota Góra. Pieczę nad nieocenionym bogactwem przyrodniczym regionu sprawuje Kaszubski Park Krajobrazowy, który również zachęca siecią pieszych i rowerowych szlaków.
Dzika i niespotykana nigdzie indziej natura to z pewnością największa chluba Szwajcarii Kaszubskiej. Jednak, będąc w okolicy, warto również odwiedzić najstarszy skansen w Polsce - skansen we Wdzydzach Kiszewskich czy Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.
I choć Szwajcaria Kaszubska wzięła swoją nazwę od alpejskiego kraju, nic nie przebije kaszubskich jarmarków, kiermaszów i festynów - z Truskawkobraniem na czele. Jeśli Szwajcarzy jeszcze nam ich nie zazdroszczą, może to oznaczać tylko jedno - zwiedzanie Szwajcarii Kaszubskiej mają wciąż przed sobą.