Reklama

Reklama

Święto Matki Ziemi

Światowy Dzień Ziemi jest proekologiczną inicjatywą obchodzoną w Polsce od 1990 roku. Choć przypada 22 kwietnia, to imprezy plenerowe odbywają się dopiero w czerwcu, gdyż pora ta bardziej sprzyja aktywnemu celebrowaniu święta na świeżym powietrzu. Impreza co roku skupia tysiące uczestników, którym idea ochrony środowiska nie jest obca.

W dobie szybkich przemian społecznych i postępu technicznego przestajemy dostrzegać walory i piękno świata, który nas otacza. Pogarszamy stan środowiska naturalnego do tego stopnia, że nie jest w stanie w krótkim czasie samoistnie się regenerować.

Reklama

Zapominamy o tym, że jako mieszkańcy Ziemi jesteśmy całkowicie od niej zależni. Obliguje nas to do tego, by dbać o nią nie tylko ten jeden dzień w roku.

Zielona inicjatywa

Po raz pierwszy świętowano ten dzień w Stanach Zjednoczonych, w 1970 roku. Pomysłodawcą był amerykański senator Gaylord Nelson - propagator nurtów proekologicznych i ochrony środowiska, który postanowił nazwać organizowane przez siebie wydarzenie mianem Dnia Ziemi.

Chciał w ten sposób zaangażować społeczeństwo i skłonić je do udziału w przedsięwzięciu. Wykorzystał aktywność studentów, którzy w tamtych czasach wykazywali duże zaangażowanie w tematy społeczno-polityczne, w wyniku czego inicjatywa zyskała ogromny rozgłos.

W wielu akcjach na terenie Stanów Zjednoczonych wzięło udział ponad 20 milionów przedstawicieli młodzieży z 2 tys. uczelni oraz 10 tys. szkół.

Dzień Ziemi po polsku

Przez 20 lat idea Dnia Ziemi bezskutecznie próbowała zadomowić się w polskich realiach. Uniemożliwiała jej to "żelazna kurtyna", za którą znajdowała się w tamtych czasach Polska.

Pierwsze obchody odbyły się i nas w 1990 roku i zapoczątkowały ekologiczne przebudzenie, które trwa po dziś dzień. Pomysłodawcą był poseł Jan Rzymełka, który stanął na czele sztabu ekologów zajmującego się popularyzacją ochrony środowiska wśród Polaków.

Co roku organizowane są liczne festyny poruszające tematy z dziedziny ekologii, dotyczące w szczególności sposobów dbania o środowisko.

"Dobra energia dla wszystkich"...

...to hasło tegorocznego Dnia Ziemi, który zbiega się czasie z Międzynarodowym Rokiem Zrównoważonej Energii. Z tej okazji m.in. władze Warszawy przygotowały dla mieszkańców tematyczne imprezy plenerowe, które pomogą nam stać się świadomymi i odpowiedzialnymi mieszkańcami naszej planety.

Warto zajrzeć na stronęPromocyjni.pl i poszukać ciekawych rozwiązań, którymi możemy wspomóc ideę ochrony środowiska. Znaleźć tam można oferty sklepów, w których dostępne są różnego rodzaju akcesoria i sprzęt niezbędny przy wdrażaniu ekologicznego myślenia do naszego stylu życia.

Agnieszka Goll

Zobacz też:

Jak nie dać się nabrać na wyprzedaże?

Dowiedz się więcej na temat: Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy